Nie dajcie plamy

Magdalena Laskowska
opublikowano: 19-04-2007, 00:00

Eksperci lamentują, że Polska nie zdąży z inwestycjami. Rząd odpowiada: damy radę.

Wczoraj mieliśmy święto, pora ruszyć do roboty

Eksperci lamentują, że Polska nie zdąży z inwestycjami. Rząd odpowiada: damy radę.

Zdobyliśmy EURO 2012, teraz trzeba zbudować i zmodernizować sześć stadionów, wytyczyć 636 km autostrad (niemal tyle, ile mamy obecnie), zbudować osiem lotnisk i wyremontować 1,5 tys. linii kolejowych. Na to wszystko tylko pięć lat. Zdążymy?

Kielce: ostrzegamy

— Jeżeli prace nie rozpoczną się natychmiast, a władze rządowe i samorządowe nie będą ściśle ze sobą współpracować, będzie klapa. Pięć lat na takie inwestycje to bardzo mało — ostrzega Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan

I dodaje, że każdą budowę poprzedza wiele czasochłonnych procedur: dopracowanie planu zagospodarowania przestrzennego, zdobycie pozwoleń na budowę, rozpisanie i dokończenie przetargów publicznych. To kilkuletni tor przeszkód. Dobrze o tym wiedzą w Kielcach.

— Mały obiekt na 15 tys. miejsc budowaliśmy trzy lata. Procedury administracyjno-budowalne mogą utrudnić realizację planowanych inwestycji i możemy nie zdążyć na mistrzostwa — mówi Włodzimierz Lubawski, prezydent Kielc.

— Jeśli obecny system organizacji prac budowlanych się nie zmieni, na pewno nie uda nam się zorganizować tej imprezy. Przecież niekończące się procedury przetargowe sprawiają, że w Polsce buduje się 5 km, a nie 500 autostrad rocznie — zaznacza Mirosław Kaliński, ekspert Centrum im. Adama Smitha.

Przy obecnym stanie infrastruktury nie wyobraża sobie dużej imprezy w Polsce. Ma też obawy, czy po dokładnej analizie kosztów nie okaże się, że mimo ogromnych unijnych dotacji (nawet 37 mld EUR — red.), nie starczy pieniędzy na wszystkie inwestycje.

Gosiewski: zdążymy

— Trzeba jak najszybciej zabierać się do pracy, by zdążyć ze wszystkim — mówi Grażyna Gęsicka, minister rozwoju regionalnego.

Minister Przemysław Gosiewski, prawa ręka premiera Kaczyńskiego, obiecuje raźno wziąć się do roboty.

— W ciągu 10 dni zostanie powołany zespół koordynatorów z ministerstw sportu, transportu, budownictwa, rozwoju regionalnego, spraw wewnętrznych i gospodarki — mówi Przemysław Gosiewski.

Obiecuje szybkie nowelizacje najbardziej przeszkadzających przepisów prawa budowlanego, zamówień publicznych i zagospodarowania przestrzennego.

Gilowska: są pieniądze

Zyta Gilowska, minister finansów, zapewnia, że Polskę stać na sfinansowanie mistrzostw, ale nie ujawnia, jakie będą całkowite koszty. 1 mld zł ma zapewnić zmiana ustawy hazardowej.

— Teraz mamy do wydania miliardy euro, dlatego zbudujemy to, co założyliśmy — mówi Grażyna Gęsicka.

Polska ma 670 km autostrad, 300 km dróg ekspresowych i żadnego stadionu na europejskim poziomie. I coraz mniej czasu na nadgonienie zapóźnień.

— Nie damy plamy — zapewnia Grażyna Gęsicka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Laskowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu