Nie przy biurku, ale w terminalu

Augeniusz Twaróg
opublikowano: 09-04-2014, 00:00

Na rynek wchodzi dzisiaj pierwsza w Polsce karta kredytowa, która umożliwia rozłożenie płatności na raty.

Obawy, że obniżka interchange wyeliminuje z gry karty kredytowe, na szczęście okazały się przedwczesne, a nawet więcej — wygląda, jakby zdopingowały banki do wymyślania nowych sposobów uatrakcyjnienia produktu. Kilka tygodni temu Raiffeisen rzucił na stół ciekawą, choć nie tanią abonamentową kartę kredytową z logo Visy, a potem Deutsche Bank dołączył do licytacji z kartą kredytową IQ Mastercarda, z bogatym programem rabatowym.

Dzisiaj na rynku pojawia się kolejna nowość — tym razem Eurobanku — Visa Gold Select, karta, jakiej jeszcze w Polsce nie było, a w Europie podobno jest tylko w hiszpańskim Ibercaja (Visa Dual), która umożliwia rozłożenie płatności na raty. System ratalny w karcie to żadna nowość w Polsce, z tym jednak, że w innych bankach rozbicie długu na części możliwe jest dopiero po zrobieniu zakupów i wymaga kontaktu z bankiem. W Eurobanku jest tak, że klient, wkładając kartę do terminalu płatniczego, ma do wyboru dwie możliwości: tradycyjną płatność lub plan ratalny. Po wskazaniu drugiej opcji na ekranie POS wyświetli się lista rat, na jakie dług można rozłożyć.

Rozwiązanie jest wygodne, bo nie będzie konieczne załatwianie formalności na stanowisku finansowym. W ramach promocji do końca roku także atrakcyjne cenowo: oprocentowanie wynosi 7,99 proc. Po 31 grudnia wzrośnie do trzykrotności stopy lombardowej (obecnie stopa ta wynosi 4 proc.). Dodatkowo w wybranych supermarketach, sklepach RTV/AGD oraz na stacjach benzynowych dostanie 0,5 proc. moneybacku. Kartą trzeba się zresztą często posługiwać, jeśli ma być za darmo.

Bank wydaje ją nieodpłatnie, jeśli w ciągu pierwszych 3 miesięcy użytkownik zapłaci nią przynajmniej 5 razy. Z opłaty rocznej zwalnia 35 transakcji bezgotówkowych lub saldo 20 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Augeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu