Czytasz dzięki

(Nie)skończony nabór do KPO

Firmy i instytucje odpowiedziały na wrześniowe zaproszenie resortu rozwoju — zgłosiły projekty do dofinansowania. Tymczasem resort funduszy twierdzi, że nabór skończył się w... sierpniu

18,9 mld USD są warte bezzwrotne unijne granty, które Polska może otrzymać w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), mającego złagodzić negatywne skutki gospodarcze wywołane pandemią COVID-19. Kolejne 4,1 mld EUR dotacji może zostać przyznane w ciągu trzech lat. Będzie to zależeć m.in. od wskaźnika PKB na osobę i stopy bezrobocia. Krajowe podmioty mogą także liczyć na ponad 34 mld zł instrumentów zwrotnych. Pytanie tylko, kto skorzysta z dofinansowania.

OSIEM PRIORYTETÓW:
OSIEM PRIORYTETÓW:
KE będzie punktować inwestycje z ośmiu obszarów: energetyki,infrastruktury, transportu, innowacji, zdrowia, ochrony środowiska, spójnościterytorialnej oraz cyfryzacji. Listę opracowuje resort funduszy, którym kierujeTadeusz Kościński.
WM

Sprzeczne informacje

Jeszcze przed rekonstrukcją rządu panował w tej sprawie międzyresortowy galimatias. 18 września Małgorzata Jarosińska-Jedynak, ówczesna minister funduszy i polityki regionalnej, informowała, że z 2,5 tys. wniosków ministerstw i urzędów marszałkowskich 1,2 tys. skierowano do dalszych analiz. Na ich podstawie będzie opracowany projekt KPO, który zostanie przekazany do zatwierdzenia przez Komisję Europejską (KE). Ta wypowiedź wskazywała, że pula projektów jest już zamknięta. Tymczasem 23 września Jadwiga Emilewicz, ówczesna wicepremier i minister rozwoju, ogłosiła uruchomienie portalu, za pośrednictwem którego przedsiębiorstwa, organizacje branżowe i inne podmioty mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w ramach KPO.

Potencjalni beneficjenci potraktowali sprawę poważnie — uznali, że zaproszenie do składania wniosków oznacza realną szansę na dofinansowanie. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) poinformowało „PB”, że do KPO zgłoszono za pośrednictwem portalu projekty dotyczące innowacyjności i bezpieczeństwa ochrony zdrowia, poprawy zaawansowania technologicznego polskiego przemysłu, cyfryzacji gospodarki, rozwoju transportu, transformacji energetycznej i zielonej gospodarki.

— Zgłosiliśmy projekt tzw. zielonego recyklingu, czyli inwestycji, dzięki którym proces przeróbki złomu będzie generować mniej zanieczyszczeń. Zapewni to krajowym firmom większą konkurencyjność wobec zachodnich. Co najmniej kilka wniosków zgłosiły także podmioty zrzeszone w naszej izbie. Mamy nadzieję, że propozycje przedstawione w ostatnich tygodniach przez przedsiębiorców zostaną wzięte pod uwagę — mówi Marek Suchowolec z Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu.

Musztarda po obiedzie

Ta nadzieja może jednak okazać się płonna. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), które w ramach rekonstrukcji rządu zostało personalnie zintegrowane z resortem finansów (pod kierownictwem Tadeusza Kościńskiego) twierdzi, że przyjmowanie wniosków jest nieaktualne, i to... od dawna.

„MFiPR zakończyło nabór projektów z końcem sierpnia. W dotychczas zgłoszonych projektach z różnych ministerstw są także projekty dotyczące przedsiębiorstw” — napisała Beata Pondo z biura komunikacji resortu funduszy.

Marek Suchowolec twierdzi jednak, że za pośrednictwem ministerstw i samorządówo pieniądze z KPO mogły się starać wyłącznie zaproszone przez nie firmy, głównie państwowe i samorządowe. Dla pozostałych furtkę otworzył dopiero portal resoru rozwoju. MFiPR się spieszy, bo projekt KPO chce złożyć w Brukseli do końca roku, choć ma czas do końca kwietnia 2021 r. Resort zastrzega, że niewykluczone jest rozszerzenie planu „o projekty o szczególnym potencjale”, ale nie wyjaśnia, o co konkretnie chodzi. Czy w tej szczególnej puli mają szansę znaleźć się inwestycje zaproponowane za pośrednictwem portalu, a więc już po sierpniowym zakończeniu naboru, czy też autorzy wniosków złożonych we wrześniu i październiku tylko stracili czas? Trudno uzyskać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie.

Mglista przyszłość

Przedstawiciele MRPiT twierdzą, że uruchomienie portalu było „odpowiedzią na apel wielu środowisk”, aby dyskusja o zasadach dystrybucji unijnych funduszy z planu odbudowy „uwzględniała potrzeby kręgów biznesowych, organizacji oraz partnerów społeczno-gospodarczych”. Zapewniają, że „formuła wdrożeniowa i podział środków na pożyczki i dotacje w ramach KPO zostaną wypracowane w kolejnych etapach prac i zaprezentowane przez koordynatora procesu — Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej”.

„Uruchomiona na portalu inicjatywa służyła zebraniu pomysłów przedsięwzięć do dalszych prac nad KPO. Przedstawiciele ministerstwa w pracach grup roboczych KPO będą mogli wykorzystać przekazane pomysły, uzupełniając już zgłoszone projekty, tworząc nowe czy też włączając je w tzw. projekty parasolowe. Wybrane propozycje lub też ich elementy mogą być jednocześnie wykorzystane w ramach innych prac legislacyjnych bądź programowych” — informuje MRPiT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane