Czytasz dzięki

Nie tylko minimalna płaca przyczyni się do wyższych kosztów

opublikowano: 26-12-2018, 22:00

Dzięki podniesieniu poziomu BHP pracodawcy mogą zmniejszyć wysokość składek na ubezpieczenie wypadkowe.

Z nowym rokiem pracodawcy muszą uwzględnić w swoich budżetach podwyżkę płacy minimalnej o 150 zł. Wyniesie ona teraz 2250 zł. W stosunku do 2018 r. jest to wzrost o 7,1 proc. Ta zmiana oznacza też podwyżkę wynagrodzeń dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, np. zlecenia i samozatrudnionych. Stawka godzinowa w 2019 r. wyniesie 14,70 zł, czyli o 1 zł więcej niż w obecnym roku. Podwyżka najniższego wynagrodzenia za pracę, jak i stawki godzinowej za zlecenia czy wykonywanie usług przez samo zatrudnionych oznacza dla pracodawców wzrost kosztów pracy. Jednak nie tylko z tego powodu obciążenia związane z zatrudnieniem będą wyższe niż obecnie.

— Pracodawcy muszą przygotować się do odprowadzania dodatkowych składek na Pracownicze Plany Kapitałowe. Wzrost kosztów wynika też z sytuacji na rynku pracy i dużego zapotrzebowania na pracowników, którzy coraz częściej mają możliwość wyboru z wielu ofert zatrudnienia. Przedsiębiorstwa muszą być konkurencyjne nie tylko pod względem jakości produktów i usług, ale również zapewniania dobrych warunków w miejscu pracy, aby móc zbudować stabilny i lojalny zespół — mówi Natalia Bogdan, właścicielka agencji rekrutacyjnej Jobhouse.

Jej zdaniem, bez dobrego zaplanowania budżetu nowe obciążenia mogą dla wielu firm oznaczać nie tylko zmniejszenie zysków, ale kłopoty finansowe. Konieczna będzie optymalizacja innych kosztów zatrudnienia i wydatków związanych z bieżącą działalnością. Taką możliwość stwarza np. odpowiednia polityka bezpieczeństwa i higieny pracy. Im mniej zagrożeń w zakładzie pracy, tym mniejsze mogą być składki na ubezpieczenie wypadkowe. Natalia Bogdan przypomina, że pracodawcy mogą występować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o dofinansowanie inwestycji z zakresu BHP, co może pomóc w obniżeniu składek w przyszłości.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane