Nie wszystko jest zgodne z teorią

Wiktor Krzyżanowski
23-05-2001, 00:00

Nie wszystko jest zgodne z teorią

Teoria ekonomii mówi, że niska inflacja jest warunkiem wzrostu gospodarczego — powiedział Krzysztof Rybiński, główny ekonomista ING Barings. I oczywiście ma rację, choć niestety interpretacja tej wypowiedzi nie jest jednoznaczna. Ekonomista ING miał bowiem na uwadze niezależność Rady Polityki Pieniężnej w obronie celu inflacyjnego. Problem jednak w tym, że teoria ekonomiczna, o której mówi Krzysztof Rybiński, w praktyce została sprawdzona tylko w gospodarkach, do których Polsce jeszcze daleko: gdzie poziom PKB per capita jest wysoki, akumulacja i nakłady inwestycyjne spore, rynek kapitałowy silny a mechanizmy rynkowe zaawansowane.

W Polsce tymczasem mamy do czynienia z inną sytuacją, która wymaga szerszego spojrzenia na politykę monetarną jako element polityki gospodarczej. Polska musi osiągnąć nie tylko niską inflację, deficyt budżetowy, stan rachunku bieżącego, ale także, a może przede wszystkim, wysoki, choć stabilny, poziom wzrostu gospodarczego. Do tego powinna zmierzać polityka gospodarcza.

Problem w tym, że Polacy wymyślili sobie dwa ośrodki jej kreowania: rząd odpowiada (lub nie) za politykę fiskalną, podczas gdy RPP za stabilny poziom cen. I w takiej sytuacji nie wiadomo, komu tak naprawdę ma zależeć na stabilności makroekonomicznej, przez którą rozumiem wysoki, choć stabilny wzrost z jednoczesną kontrolą inflacji, finansów publicznych, rachunku bieżącego itd.

W Europie czy w Stanach Zjednoczonych sprawa jest jasna — szef Fed Alan Greenspan nie boi się obniżki stóp w świetle rosnącego bezrobocia i spadającej dynamiki PKB. Tymczasem RPP, nawet gdyby chciała, nie może podjąć takiej decyzji, bo to niezgodne z konstytucją. A poza tym zawsze może powiedzieć, że polityka monetarna jest dobra, tylko ten rząd...

Polski jednak nie stać na to, by ciało złożone z wybitnych ekonomistów zajmowało się tylko ustalaniem wysokości stóp procentowych. Skoro wiadomo, że polityka gospodarcza każdego ugrupowania sprowadza się prawie tylko do zdobywania wyborców, trzeba znaleźć lepsze rozwiązania legislacyjne. Nie może być tak, że RPP wysokimi stopami reaguje na zaniechania rządu w reformach strukturalnych w sferze fiskalnej. Bo to jest niezgodne z jakąkolwiek teorią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nie wszystko jest zgodne z teorią