Niechlujne specyfikacje ministerstwa edukacji

Mariusz Zielke
opublikowano: 05-09-2007, 00:00

Resort przesunął termin składania ofert w dużym przetargu na komputeryzację bibliotek szkolnych. Z powodu dziesiątek własnych „byków”.

Resort przesunął termin składania ofert w dużym przetargu na komputeryzację bibliotek szkolnych. Z powodu dziesiątek własnych „byków”.

Wczoraj do resortu edukacji miały trafić oferty na komputeryzację bibliotek szkolnych. To duży i ważny przetarg, bo dotyczy prawie 5 tys. placówek, a wartość dostaw ocenia się na ponad 70 mln zł. Ofert jednak nie złożono, bo urzędnicy resortu musieli przesunąć terminy z powodu wyjątkowo niechlujnie przygotowanej specyfikacji i masy własnych kuriozalnych błędów w dokumentach. Cóż, za zmianą ministra nie poszła zmiana mentalności urzędników.

W specyfikacji aż roiło się od błędów. Urzędnicy m.in. w wielu miejscach mylili rubryki i powoływali się na punkty, których zapomnieli umieścić w dokumentach albo opisali w zupełnie innych polach. W załącznikach do specyfikacji wpisano różne wymagania dotyczące sprzętu (raz wymagano np. dysku z kontrolerem SATA 300, a raz z SATA 150, procesor raz miał osiągać w testach wynik 250 i 4,5 tys. punktów, a raz 222 i 4 tys.). W jednym dokumencie żądano złożenia oferty w pokoju 29, a w drugim w pokoju 46. Żądano dostarczenia przestarzałych, nie oferowanych już na rynku licencji.

— Najzabawniejszy był punkt, w którym resort napisał, że wymaga dostarczenia serwera, podczas gdy żadne serwery nie mają być w tym przetargu dostarczane — mówi nasz informator.

— Ta specyfikacja była przygotowana wyjątkowo niechlujnie — dodaje jeden z potencjalnych oferentów.

— To skandal, że tak się dzieje w tak dużym przetargu i to organizowanym przez ministerstwo edukacji. Na dodatek podejście resortu jest idiotyczne, bo zamiast rozmawiać z oferentami jak z partnerami, traktuje się ich jak złodziei — mówi inny rozżalony oferent.

Błędy po interwencjach oferentów zostały poprawione, a termin składania ofert przesunięto na 12 września.

1,5

mld zł Tyle resort edukacji przeznaczył na komputeryzację szkół i bibliotek szkolnych. Projekt w 75 proc. finansują fundusze unijne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu