Niejasność kryteriów

JANUSZ WOJCIECHOWSKI
opublikowano: 13-06-2013, 00:00

Komisja Europejska, Rada i Parlament Europejski sfinalizowały zmianę od 1 stycznia 2014 r. zasad przywracania kontroli na granicach strefy Schengen.

Nawet krótkie zawieszenie swobodnego ruchu ma ogromne znaczenie dla turystyki i wymiany gospodarczej. Zwłaszcza gdy następuje z krótkim wyprzedzeniem informacyjnym lub wręcz nagle. W razie zagrożenia dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego państwa Schengen mogą tymczasowo przywrócić kontrole na okres do 30 dni, z możliwością przedłużenia do 6 miesięcy. A w razie nagłego zagrożenia terrorystycznego mogą to zrobić bez uprzedniego powiadomienia organów unijnych na okres do 10 dni, z opcją do 2 miesięcy.

Wobec porozumienia istnieją jednak poważne zastrzeżenia z powodu wielu niejasności. Całkiem realne jest wykorzystywanie go do celów innych niż przeciwdziałanie faktycznym zagrożeniom. W szczególności możliwe staje się przywracanie w strefie Schengen kontroli przez państwa bogatsze kosztem biedniejszych.

JANUSZ WOJCIECHOWSKI

europoseł Prawa i Sprawiedliwości

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JANUSZ WOJCIECHOWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu