Niemcy chcą odszkodowania

Anna Bytniewska
opublikowano: 28-11-2003, 00:00

Ciech i PCC procesują się o odszkodowanie. Sprawa dotyczy nie zrealizowanej umowy sprzedaży spółki zależnej Ciechu Niemcom.

Ciech wciąż boryka się ze schedą, jaką spółce zostawiły poprzednie zarządy. Po słynnej już sprawie Domu Maklerskiego Sur5. net — Ciech stracił na transakcjach z nim 15 mln zł, nie licząc 10 mln zł zdeponowanych w nim przez spółkę zależną centrali — Sodę-Mątwy, pojawił się kolejny problem.

Tym razem chodzi o odszkodowanie za utracone korzyści, którego domaga się od Ciechu niemiecki koncern Petro Carbo Chem (PCC). Postępowanie toczy się w sądzie apelacyjnym w Warszawie, ponieważ Ciech odwołał się od wyroku sądu okręgowego, uznającego roszczenia PCC.

— Pod koniec 1999 r. Ciech przejął akcje Petrochemii Blachowni od Blachowni Holding, ponieważ holding zalegał z płatnościami za dostarczane mu przez Ciech surowce. Ciech chciał od razu odsprzedać akcje petrochemii koncernowi PCC. Zawarto nawet umowę przedwstępną, jednak PCC nie wywiązał się z zapłatą zaliczki w terminie, co rozwiązywało umowę — twierdzi Wiesław Kiepiel, były prezes Ciechu.

Przedstawiciele PCC w Polsce nie chcą udzielać komentarzy w sprawie sporu.

— Przed zakończeniem postępowania sądowego nie będziemy się wypowiadać — stwierdza Marzena Ambroziak, reprezentująca PCC w Polsce.

Ciech jest przekonany, że sprawę wygra.

— Z analiz przeprowadzonych przez naszych prawników wynika, że PCC nie dopełnił formalnych warunków umowy, co jest okolicznością przemawiającą na naszą korzyść. Działania PCC traktujemy jako próbę wyłudzenia — podkreśla Ludwik Klinkosz, prezes Ciechu.

Ciech niebawem ma ogłosić strategię rozwoju dla Petrochemii Blachowni. Szuka partnerów do jej realizacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu