Niemcy na kolanach

RAV
opublikowano: 16-04-2009, 00:00

Analitycy instytutu DIW szacują spadek PKB Niemiec na 4,9 proc. To optymistyczna wizja.

Analitycy instytutu DIW szacują spadek PKB Niemiec na 4,9 proc. To optymistyczna wizja.

Niemieccy pogrążają się w recesji. Zdaniem analityków instytutu DIW, w tym roku PKB skurczy się o 4,9 proc. Jeszcze w styczniu szacowali spadek na 1,1 proc.

— To skutek ostrego spadku eksport i inwestycji — tłumaczy Klaus Zimmermann, szef berlińskiego instytutu.

Zdaniem DIW, w tym roku sprzedaż niemieckich towarów za granicę skurczy się o 12,9 proc., a inwestycje będą o 14,9 proc. mniejsze niż rok wcześniej.

To jednak nie najczarniejszy scenariusz pisany przez ekonomistów zza Odry — niektórzy spodziewają się spadku PKB o ponad 7 proc.

— Patrząc na kondycję niemieckiej gospodarki trudno być optymistą — ocenia Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.

Jego zdaniem jest jednak światełko w tunelu.

— Wskaźniki wyprzedzające sugerują, że sytuacja zaczyna się stabilizować, co może oznaczać, że jesteśmy blisko dna — dodaje ekonomista.

Hamowanie Niemiec, naszego największego partnera handlowego, teoretycznie powinno w tym roku mocno zdołować naszą wymianę handlową.

— Jednak złoty osłabił się, co zwiększa konkurencyjność cenową polskich produktów. W drugiej połowie roku eksporterzy mogą na tym skorzystać — uważa Grzegorz Maliszewski.

0,5

proc. Taką inflację w Niemczech prognozują w tym roku analitycy berlińskiego instytutu DIW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu