Niemcy wyleczą polskie psy i koty

  • Alina Treptow
opublikowano: 13-04-2013, 12:50

Grupa przychodni weterynaryjnych SmartVet wejdzie do Polski. W ciągu kilku lat stworzy sieć co najmniej 20 placówek.

Przychodnia weterynaryjna SmartVet zdecydowała się pójść śladem rodaków z firmy Fressnapf, specjalizującej się w sprzedaży karmy oraz akcesoriów dla burków i mruczków. Wczoraj Niemcy zadebiutowali w Polsce, otwierając pierwszą przychodnię w katowickim centrum handlowym Silesia City Center.

Źródło: Istockphoto
Źródło: Istockphoto
None
None

— Rocznie chcemy otwierać kilka placówek. Docelowo zamierzamy zbudować sieć co najmniejtak dużą jak w Niemczech [liczy 20 lecznic — red.] — mówi Zygmunt Smykalla, przedstawiciel SmartVet na Polskę. Spółka chce otwierać placówki przy sklepach zoologicznych, zlokalizowanych w centrach handlowych. Połowa punktów ma działać w ramach umowy franczyzowej. Zygmunt Smykalla twierdzi, że w ten sposób grupa daje szansę pojedynczym lecznicom.

— Statystyki mówią, że przeciętny weterynarz na leczenie zwierząt przeznacza 30-40 proc. czasu, a resztę pochłaniają czynności organizacyjne. Chcemy wyręczyć go w papierkowej robocie — by mógł skupić się na leczeniu — tłumaczy Zygmunt Smykalla.

Ile SmartVet zainwestuje w Polsce? Jak informuje jej przedstawiciel, uruchomienie jednej placówki to koszt rzędu 0,5-1 mln zł. Nie jest to pierwsza niemiecka spółka, którą skusił polski rynek zoologiczno-weterynaryjny. Ponad rok temu zainteresował się nim potentat tamtejszego rynku — Fressnapf, sieć sklepów zoologicznych. Gra toczy się o coraz większe pieniądze. Według różnych szacunków, na jedzenie i akcesoria dla 7,3 mln zł psów i 5,6 mln kotów wydajemy rocznie ok. 2 mld zł. Zdaniem Piotra Okoniewskiego, prezesa Vetos Farmy, sam rynek leków weterynaryjnych dla małych zwierząt jest wart ok. 150 mln zł.

— W połączeniu z preparatami pielęgnacyjnymi to może być nawet dwa razy tyle. Co do biznesu weterynaryjnego — przed Niemcami trudne zadanie. Ten rynek, podobnie jak sklepów zoologicznych, jest bardzo rozdrobniony — twierdzi Piotr Okoniewski.

300 mln zł - nawet tyle mogą wynosić roczne wydatki Polaków na leczenie małych zwierząt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane