Niemiecki sektor usług słabnie, IHS Markit oczekuje recesji

opublikowano: 03-10-2019, 11:21

Sektor usług, który wobec załamania przemysłu do niedawna był głównym motorem niemieckiej gospodarki, także zaczął słabnąć, donosi Reuters.

Indeks aktywności sektora usług niemieckiej gospodarki spadł we wrześniu do 51,4 z 54,8 w sierpniu. To najniższy odczyt od trzech lat i mniej niż oczekiwane przez rynek 52,5.

- Techniczna recesja wydaje się potwierdzona – skomentował odczyt Phil Smith, ekonomista IHS Markit.

W drugim kwartale PKB Niemiec spadł o 0,1 proc. Ekonomiści spodziewają się spadku także w trzecim. Dwa kolejne kwartały zniżki PKB uważane są za „techniczną” recesję.

- Spadek nowych zamówień w firmach usługowych jest oznaką, że krajowy popyt zmaga się ze zrekompensowaniem utraty nowych zamówień zagranicznych - powiedział Smith.

Złożony PMI Niemiec, odzwierciedlający aktywność zarówno przemysłu jak i usług, spadł we wrześniu do 48,5 z 51,7 w sierpniu. To pierwszy spadek wskaźnika poniżej 50, granicy oddzielającej spadek od wzrostu aktywności, od kwietnia 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy