Nieoczekiwany lider rynku towarowego

opublikowano: 20-04-2020, 10:11

Zdecydowana większość towarów tanieje w tym roku z powodu kryzysu gospodarczego spowodowanego przez pandemię koronawirusa. Cena uranu jednak mocno rośnie.

Uran zdrożał do piątku w tym roku już o 31 proc. Cena surowca wykorzystywanego do produkcji paliwa stosowanego w elektrowniach atomowych rośnie z powodu obaw o podaż po tym jak zamknięcie największych kopalni uranu spowodowało spadek jego globalnej produkcji o ponad jedną trzecią.

FOT. Bloomberg

- To trochę skutek serii korzystnych dla uranu zdarzeń – powiedział Nick Piquard, zarządzający portfelem w Horizons ETF. – Oprócz tego, że Covid-19 prawdopodobnie nie wpłynie istotnie na popyt energii z elektrowni atomowych, to z pewnością wpłynie na podaż – dodał. 

Wyjaśnił, że chodzi o trudność z wyłączeniem elektrowni atomowych w porównaniu z konwencjonalnymi. Powoduje ona, że warto utrzymać ich funkcjonowanie nawet jeśli dochodzi do spadku popytu.

Energetyka jądrowa była w odwrocie od katastrofy w Fukushimie w 2011 roku. Z tego powodu cena uranu spadała od tego czasu w pewnym momencie nawet o 75 proc. Skłoniło to dwóch gigantów górniczych, Kazatomprom i Cameco Corp., do ograniczania produkcji uranu w okresie minionych trzech lat. Pandemia spowodowała pogłębienie spadku podaży, bo Kazatomprom, największy dostawca uranu ogłosił wcześniej w kwietniu, że ogranicza działalność w Kazachstanie na ok. trzy miesiące. Podobnie Cameco od 13 kwietnia zawiesiło bezterminowo produkcję w największej kopalni uranu w Kanadzie.

Decyzje największych producentów spowodowały zmniejszenie wydobycia o ok. 46 mln funtów, czyli ok. 35 proc. rocznej globalnej podaży, wyliczył Mike Kozak, analityk Cantor Fitzgerald.

Orest Wowkodaw, analityk Scotiabank uważa, że obecne wydarzenia mogą być przełomowym momentem w trwającym od prawie 10 lat rynku niedźwiedzia na uranie.

Kurs uranu na NYMEX wzrósł o ok. 36 proc. od połowy marca do 32,50 USD za funt.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane