Niepewna korekta w KGHM

ZK, PAP
opublikowano: 03-07-2008, 00:00

Ceny miedzi sprzyjają koncernowi, ale dodatkowe zyski konsumują droga energia i tani dolar.

Ceny miedzi sprzyjają koncernowi, ale dodatkowe zyski konsumują droga energia i tani dolar.

Rosnące koszty energii i pogarszający się kurs dolara mogą uniemożliwić planowaną przez KGHM korektę prognoz na 2008 r.

— Warunki zewnętrzne, nie tylko ceny miedzi, ale także wzrost kosztów energii i koszty surowców, zmuszają nas do weryfikacji budżetu. Musimy zobaczyć, w jakim stopniu sytuacja na rynku, tj. ceny miedzi, zostanie skonsumowana przez potencjalny wzrost kosztów i osłabiającego się dolara — mówi Maciej Tybura, wiceprezes KGHM ds. finansowych.

KGHM w budżecie z marca na 2008 r. założył osiągnięcie 2,9 mld zł zysku netto i przychody na poziomie 11,19 mld zł. Ale koncern sporządził swój plan, zakładając ceny miedzi na poziomie 7,1 tys. USD za tonę, podczas gdy ostatnio tona miedzi kosztuje już 8,4 tys. USD. Sporządzając prognozę, KGHM założył również, że średnioroczny kurs USD wyniesie 2,50 zł, a obecnie wynosi on 2,13 zł, co uderza w wielkość przychodów koncernu wyrażoną w złotych. W tej sytuacji Maciej Tybura nie chce deklarować, czy dojdzie do korekty budżetu, a jeśli tak — to w którą stronę.

— Nie wiemy, czy będzie korekta i w jakim kierunku, analizujemy sytuację — twierdzi wiceprezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy