Niepewność prognoz

MAREK WOŹNY wiceprezes Capgemini Polska
opublikowano: 21-02-2012, 00:00

ENERGETYKA

Prognozy dla światowego i europejskiego rynku energetycznego obarczone są dużym stopniem niepewności. Rosnące zużycie energii, w połączeniu z ubiegłorocznymi konsekwencjami Fukushimy i arabskiej wiosny oraz niewystarczającymi inwestycjami, spowodowało obniżenie energetycznego bezpieczeństwa w Europie.

Zamknięcie niektórych siłowni jądrowych w Niemczech może stanowić realne zagrożenie dostaw energii elektrycznej w całej Unii Europejskiej, skutkujące jej brakami w następnych latach. Decyzja Niemiec o wycofaniu się z energetyki w ciągu następnej dekady oznacza dodatkowy wzrost uzależnienia kontynentu od rosyjskiego gazu, czemu sprzyja także uruchomienie pierwszej nitki Nord Stream.

Niezwykle trudny jest także problem prawdopodobnego wzrostu emisji dwutlenku węgla — ze względu na ograniczenie wykorzystania elektrowni jądrowych oraz wzrost cen energii. Kryzys gospodarczy może opóźnić i rozłożyć w czasie te negatywne skutki, ale w dłuższej perspektywie będziemy zmuszeni zmierzyć się z ich efektem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAREK WOŹNY wiceprezes Capgemini Polska

Polecane