Niepołomice wracają do PPP

Anna Pronińska
opublikowano: 21-07-2010, 00:00

Projekt budowy szkoły nie został zawieszony na kołku. Co więcej, szykują się nowe inwestycje w partnerstwie.

Projekt budowy szkoły nie został zawieszony na kołku. Co więcej, szykują się nowe inwestycje w partnerstwie.

O planach budowy szkoły w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w Niepołomicach pisaliśmy niemal rok temu. Mimo że do dialogu konkurencyjnego zgłosiło się pięć podmiotów (ABM Solid, Łęgprzem, Porr Solutions, Strabag i Warbud), gmina nie wybrała wykonawcy.

— Potrzebowaliśmy czasu na szkolenia w PPP. Wyłoniliśmy doradcę i planujemy we wrześniu-październiku wystartować z negocjacjami. Nie zaniechaliśmy inwestycji i jeśli wykonawcy nie wycofają się, wyślemy im zaproszenia do rozmów. Na razie wiemy, że nadal są zainteresowani — mówi Adam Twardowski, dyrektor wydziału rozwoju gospodarczego Urzędu Miasta Niepołomice.

Dodaje, że negocjacje powinny potrwać od trzech do pięciu miesięcy.

— Otwarcie szkoły planujemy na wrzesień 2012 r. lub wrzesień 2013 r. W interesie wykonawcy jest dotrzymanie wcześniejszego terminu, bo wówczas szybciej zacznie zarządzać obiektem i na nim zarabiać — uważa Adam Twardowski.

Do zadań partnera prywatnego w inwestycji szacowanej na 5-10 mln EUR będzie należało zaprojektowanie, wybudowanie i zarządzanie szkołą. Po wybudowaniu partner będzie miał prawo prowadzić wynajem pomieszczeń przez nie dłużej niż 20 lat. W tym czasie gmina będzie wnosić opłatę za dostępność.

Władze Niepołomic mają duży apetyt na inwestycje w PPP. W planach są także budowa stadionu miejskiego oraz parkingów.

— Stadion pomieści do 3 tys. widzów. Jego budowę szacujemy na 30 mln zł. Gmina potrzebuje nowoczesnego obiektu, zwłaszcza że nasza drużyna MKS Puszcza Niepołomice gra w drugiej lidze piłkarskiej — dodaje dyrektor z UM Niepołomice.

Dziś samorząd dysponuje stadionem z przełomu lat 70 i 80.

— Jest przestarzały. Nowy obiekt powstanie w innym miejscu. Chcielibyśmy wzbogacić go o korty tenisowe i halę z boiskami do squasha. Decyzje w sprawie budowy stadionu i parkingów podejmiemy w przyszłym roku. Największą nadzieję na realizację przedsięwzięć daje PPP, bo budżet gminy nie udźwignąłby tak dużych inwestycji — mówi Adam Twardowski.

Ostatnio gmina inwestowała m.in. w system wodociągowy i kanalizacyjny, modernizację oczyszczalni ścieków, a teraz startuje z remontem dróg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu