Czytasz dzięki

Nieruchomości premium: bezpieczna inwestycja w trudnych czasach

  • Materiał partnera
opublikowano: 05-05-2020, 21:37

Podobno nawet w kryzysie pieniądze lgną do bogatych. W dużej mierze wynika to z pielęgnowanej przez nich latami umiejętności bezpiecznego lokowania pieniędzy w warunkach załamania gospodarki. Również teraz, w obliczu trudności, inwestują w sprawdzone aktywa: złoto i nieruchomości – najchętniej z wyższej półki.

Lokowanie nadwyżek finansowych w mieszkania jest opłacalne podobnie jak złoto i bezpieczne – prawie jak obligacje – wynika z raportu domu maklerskiego Michael/Ström „Mieszkania jako klasa aktywów inwestycyjnych”. Co więcej – zakup dobrze zlokalizowanej nieruchomości jest znacznie łatwiejszy niż zakup złota, którego podaż jest obecnie bardzo ograniczona i pochodzi prawie wyłącznie z rynku wtórnego. W raporcie Michael/Ström znalazły się twarde dane ilustrujące inwestycyjny potencjał nieruchomości na tle innych aktywów. W ostatnich 13 latach (IV kw. 2006 – IV kw. 2019) zakup i wynajem mieszkania zapewnił stopę zwrotu nieco niższą od inwestycji w złoto (135 proc. wobec 139 proc. dla złota), znacząco wyprzedzając zysk wypracowany na funduszach akcji amerykańskich (stopa zwrotu 83 proc.) czy funduszach akcji polskich. Współczynnik zmienności kwartalnej stopy zwrotu, który jest jedną z podstawowych miar ryzyka, pokazuje także, że mieszkanie na wynajem należy do najbardziej stabilnych aktywów.

Wyświetl galerię [1/6]

W ostatnich dwóch tygodniach widzimy znaczący wzrost zainteresowania klientów oraz liczby zawieranych transakcji – zwłaszcza w segmencie średnim i wyższym, gdzie inwestorzy finansują zakup z oszczędności - mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży w dziale mieszkaniowym Echo Investment.

Pieniądz musi pracować

– Po chwilowym zatrzymaniu gospodarki osoby planujące zakup mieszkania, których sytuacja finansowa nie pogorszy się drastycznie, szybko wrócą na rynek, podobnie jak klienci szukający mieszkania jako aktywa inwestycyjnego. W bankach Polacy mają zgromadzone rekordowo wysokie oszczędności (suma pieniędzy Polaków zdeponowanych w bankach w lutym 2020 r. sięgnęła blisko 620 mld zł), w czasach obniżek stóp procentowych lokaty stają się jeszcze mniej atrakcyjne, a na rynku giełdowym może się utrzymywać podwyższona zmienność. W takim otoczeniu inwestorzy mogą zacząć akceptować nawet niższą rentowność najmu posiadanych mieszkań. Większość z nich, zamiast czekać na okazje i promocje, będzie chciała, by ich pieniądze po prostu zaczęły pracować – ocenia Paweł Gosz, partner w Michael/Ström DM.

Potwierdzają to deweloperzy.

– W ostatnich dwóch tygodniach widzimy znaczący wzrost zainteresowania klientów oraz liczby zawieranych transakcji – zwłaszcza w segmencie średnim i wyższym, gdzie inwestorzy finansują zakup z oszczędności. Mieszkania premium są szczególnie dobrze postrzegane jako bezpieczna lokata kapitału. W naszych projektach o wysokim standardzie, jak Widoki Mokotów i Apartamenty przy Warzelni w Warszawie, Esencja w Poznaniu czy Ogrody Graua we Wrocławiu, aż połowa klientów kupiła mieszkanie w celu ochrony kapitału przed inflacją i zabezpieczenia majątku – mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży w dziale mieszkaniowym Echo Investment.

Bezkonkurencyjne nieruchomości premium

W poprzednim kryzysie nieruchomości luksusowe nie straciły na wartości. Eksperci i praktycy przewidują, że tym razem będzie podobnie. Dlatego – według Dawida Wrony – inwestorzy szukający apartamentów do zakupu szybko podejmują decyzje.

– Klienci finansujący transakcję z własnych środków po chwilowej przerwie już wrócili na rynek. Dla nich mieszkanie o wysokiej jakości to bezpieczne miejsce do inwestowania w trudnych czasach, czego nauczyli się przez wiele lat praktyki w tej dziedzinie – mówi.

Atrakcyjność sektora premium ma dość banalne przyczyny. Podaż działek w dobrych lokalizacjach i budowa na nich luksusowych nieruchomości w największych miastach są praktycznie zerowe. Wniosek może być tylko jeden – takie mieszkaniowe „precjoza” mogą tylko drożeć.

– Inwestycje premium poza świetną lokalizacją bardzo często charakteryzują się wysokim standardem, udogodnieniami dla mieszkańców i niepowtarzalną architekturą. Podobnie jest w naszych projektach. Widoki Mokotów to przykład inwestycji premium z widokiem na park, a Ogrody Graua – na park ze starodrzewem. Nierzadko zlokalizowane są blisko centrum – tak jak poznańska Esencja. W tym roku przekażemy klientom blisko 750 mieszkań w inwestycjach premium, w tym w warszawskich Apartamentach przy Warzelni czy łódzkiej Fuzji – mówi Dawid Wrona.

Kupione dziś nieruchomości pod wynajem będą stanowiły dobre zabezpieczenie na emeryturę, a przekazane z czasem dzieciom z pewnością zyskają na wartości. Stan ten będzie się utrzymywał jeszcze długo. Polska wciąż odstaje cenowo na rynku europejskim, dlatego jesteśmy atrakcyjni dla inwestorów z zagranicy. Warszawa i inne duże miasta to także dobre miejsce na inwestycje dla zarabiających w euro. Różnica kursowa jest tak duża, że zarabia się choćby tylko na niej.

Kryzysowej edukacji nigdy dość

Analitycy Michael/Ström DM porównali sytuację gospodarczo-społeczną z lat 2007-08 z obecną 2019-20. Wzięli pod uwagę trzy rodzaje wskaźników wpływających na rynek mieszkaniowy: makroekonomiczne (m.in. bezrobocie, wynagrodzenia), sektorowe (warunki kredytowania, dostępność finansowania hipotecznego, ceny mieszkań oraz wielkość oferty) oraz wskaźniki opisujące sytuację finansową deweloperów (np. stabilność finansowa, źródła finansowania). Wnioski?

– Podobnie jak po kryzysie zapoczątkowanym w 2008 r., zakup mieszkania pozostaje jedną z najbardziej atrakcyjnych form inwestowania długoterminowego, zarówno pod kątem stopy zwrotu, jak i relatywnie niskiej zmienności. Warto podkreślić, że w ostatnich latach fundamenty wzrostu cen mieszkań, takie jak siła popytu, rynek pracy czy poziom życia w największych miastach, są znacznie silniejsze niż w okresie hossy 2006-07 – mówi Paweł Gosz.

Dodaje, że dzięki rozwojowi komunikacyjnemu największych miast, powstawaniu w nich nowych lokalizacji mieszkaniowych oraz projektów wielofunkcyjnych czy biur, mieszkanie jest obecnie znacznie bardziej atrakcyjnym produktem niż w 2007 r. Biorąc pod uwagę stosunek średniego wynagrodzenia do średniej ceny mieszkania na największych rynkach, zwiększyła się również dostępność tego produktu dla nabywców.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane