Niespełnione obietnice rządu

opublikowano: 18-01-2018, 22:00

Choć rząd ogłosił program walki ze smogiem już rok temu, wciąż nie wyeliminowano z rynku węgla najgorszej jakości.

Aktywiści Greenpeace 16 stycznia 2018 r. projekcją na budynku Ministerstwa Energii skrytykowali niezrealizowanie obietnicy przez ministra Krzysztofa Tchórzewskiego. Organizacja rozpoczyna zbieranie podpisów pod apelem przypominającym ministrowi, że Polacy czekają na normy jakości węgla, niezbędny pierwszy krok w walce o czystsze powietrze. W styczniu 2017 r. doszło do największego od wielu lat epizodusmogowego w Polsce, który poskutkował ogłoszeniem specjalnego programu walki z zanieczyszczeniem powietrza.

KRYTYKA: Aktywiści Greenpeace podsumowali rok niespełnionych obietnic walki ze smogiem, wyświetlając na siedzibie Ministerstwa Energii twarz szefa resortu wraz z podpisem Minister Węgla i Smogu.
Zobacz więcej

KRYTYKA: Aktywiści Greenpeace podsumowali rok niespełnionych obietnic walki ze smogiem, wyświetlając na siedzibie Ministerstwa Energii twarz szefa resortu wraz z podpisem Minister Węgla i Smogu. Fot. GREENPEACE POLSKA

— Realizacja rządowego programu niestety znajduje się w powijakach. Resort rozwoju zrealizował obietnicę wprowadzenia norm jakości dla kotłów. Tymczasem norm jakości węgla, bez których nie można mówić o początku walki ze smogiem, nadal nie ma. I trudno przewidzieć, kiedy takie normy zostaną faktycznie wprowadzone — mówi Marek Józefiak z Greenpeace. Aktywiści organizacji podsumowali rok niespełnionych obietnic walki ze smogiem, wyświetlając na siedzibie Ministerstwa Energii twarz szefa resortu wraz z podpisem Minister Węgla i Smogu. Skrytykowali w ten sposób przedkładanie interesów spółek górniczych nad zdrowie i życie Polaków.

— Mimo że węgiel jest najpopularniejszym paliwem w Polsce, nie musi spełniać żadnych standardów jakościowych. Do polskich domów trafia węgiel zasiarczony, zawilgocony, o wysokiej zawartości popiołu, a nawet odpady węglowe, które w normalnej sytuacji nadawałyby się wyłącznie do utylizacji. W efekcie Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw Unii Europejskiej — dodał Marek Józefiak.

Konsekwencje zdrowotne zaniechań ponoszą m.in. szczególnie narażone na skutki smogudzieci. Jak wynika z raportu opublikowanego w grudniu ubiegłego roku przez Greenpeace i Fundację #13, powietrze w sąsiedztwie aż 62 proc. przedszkoli w Polsce przekracza dopuszczalne dobowe normy dla pyłu PM10 przez ponad 35 dni w roku, czyli dłużej niż zezwala prawo.

— Przez opieszałość ministra w przyjęciu norm na węgiel zdrowie dzieci będzie w dalszym ciągu narażane. To się musi zmienić. Dlatego uruchamiamy specjalny apel do ministra, który może podpisać każdy, kto chce czystszego powietrza dla siebie i swoich bliskich — zapowiedział Marek Józefiak.

Apel do ministra energii: www.greenpeace.pl/smog

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy