Niewiele mandatów za handel w niedzielę

IWA
opublikowano: 15-03-2018, 22:00

Naruszenia nowych przepisów zdarzały się tylko incydentalnie — mówią inspektorzy pracy. I już szykują się do kolejnych kontroli, które nastąpią 18 marca.

W najbliższą niedzielę inspekcja pracy znów będzie sprawdzać, jak jest przestrzegany zakaz pracy w handlu. 11 marca zastosowała się do niego zdecydowana większość skontrolowanych placówek. W pierwszą niedzielę objętą ograniczeniem w handlu przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) sprawdzili ponad 7 tys. obiektów handlowych.

Większość z nich była zamknięta. Czynności kontrolne przeprowadzili więc w 2,5 tys. otwartych placówek.

Według wstępnych danych, przedstawionych przez Wiesława Łyszczka, głównego inspektora pracy (GIP), większość pracodawców dostosowała się do nowych zasad. W małych placówkach handlowych pracowali z reguły ich właściciele, pomagały też im rodziny. Obiekty wielkopowierzchniowe były zamknięte.

PIP typowała sklepy do kontroli według własnego rozeznania i po sygnałach o naruszeniach przepisów zgłaszanych na infolinie uruchomione w 16 okręgowych inspektoratach pracy (OIP). Dyżurujący tam zastępcy OIP przekazywali informacje inspektorom obsługującym powiaty. Ogółem 11 marca pracowało ich prawie 500.

Najwięcej sygnałów przyjęto w okręgowych inspektoratach w Warszawie (93), Katowicach (53), Wrocławiu (27), Gdańsku (25), a najmniej w Białymstoku (2), Opolu (4) oraz Łodzi i Rzeszowie (po 6). Był jeden fałszywy „alarm” — inspektor stwierdził, że ani pod podanym adresem, ani w okolicy nie działa placówka handlowa, której dotyczyło zgłoszenie.

Do OIP telefonowali pracownicy zmuszani w niedzielę do pracy, a także klienci sklepów, straż miejska i policja. PIP potwierdziła zasadność około jednej czwartej doniesień o nieprawidłowościach.

Inspektorzy stwierdzili np., że w sklepach monopolowych tuż przed zmianą przepisów zmieniano wpis do KRS o przeważającym rodzaju prowadzonej działalności ze sprzedaży napojów alkoholowych na sprzedaż detaliczną wyrobów tytoniowych — i w niedzielę angażowano do pracy osoby zatrudniane na podstawieumowy-zlecenia. Zakaz handlu w sklepach sportowych naruszano, próbując ukryć cel otwarcia placówki pod pozorem prowadzenia usługi wypożyczania sprzętu.

Na terenie gdańskiego OIP największe emocje budziła Galeria Metropolia, która od 9 marca ma status dworca. Skontrolowano w niej 18 otwartych punktów handlowych — w większości pracowali w nich właściciele lub najbliższa rodzina. Na wielu witrynach były informacje, że 11 marca obsługiwani są wyłącznie podróżni. Inspektorzy nie sprawdzali znajdujących się na terenie galerii aptek, sklepu spożywczego ani punktów sprzedających gazety, bilety czy papierosy.

PIP podaje, że w niektórych przypadkach nadal toczą się postępowania — ze względu na problem z ustaleniem, czy sklep może korzystać z wyjątków od niedzielnego zakazu. Przyznaje też, że nie obyło się bez kar. Inspektorzy nałożyli kilka mandatów w wysokości 1 tys. zł, m.in. na terenie działania OIP w Poznaniu, Krakowie i Szczecinie. W dwóch przypadkach (w Zielonej Górze i Poznaniu) prawdopodobnie dojdzie do skierowania spraw do sądu.

Szczegółowe dane o zastosowanych karach inspekcja będzie mogła przekazać po zakończeniu prowadzonych jeszcze czynności kontrolnych. © Ⓟ

341 Tyle sygnałów o naruszeniach zakazu handlu w niedzielę odebrali 11 marca inspektorzy dyżurujący na infoliniach PIP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane