Niewłaściwa definicja

MARCIN ROSZKOWSKI prezes Instytutu Jagiellońskiego
opublikowano: 13-09-2013, 00:00

Transport kolejowy

Rynek transportu towarów koleją jest w Polsce jednym z najbardziej zliberalizowanych spośród wszystkich państw UE. Działa na nim… 54 przewoźników, w tym spółki zależne potentatów — DB Schenker czy SNCF. To jedyny taki rynek, na którym przewoźnik narodowy ma mniej niż 50 proc. udziałów.

Mimo to PKP Cargo wciąż postrzegane jest przez UOKiK jako podmiot dominujący. Przewoźnika czeka debiut giełdowy, po którym zapewne pójdzie śladami kolegów z Niemiec czy Francji — czyli w przejęcia. Ale jego rozwój może zostać sztucznie zahamowany.

Jeśli PKP Cargo zechce konsolidować rynek, UOKiK może nie wyrazić na to zgody. Byłaby to decyzja bezprecedensowa w Europie, ale wszystkiego można się spodziewać, głównie przez problemy definicyjne. Rynek kolejowy należy traktować jako unijny lub europejski, ponieważ znaczna część towarów transportowana jest w eksporcie, imporcie i tranzycie. UOKiK powinien więc zmienić swoją definicję, gdyż zawężona jest nielogiczna i niewłaściwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARCIN ROSZKOWSKI prezes Instytutu Jagiellońskiego

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Niewłaściwa definicja