Niezależny Skarbiec chce być graczem numer 1

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 19-01-2007, 00:00

Nowy właściciel wytyczył Skarbcowi ambitny cel. By go osiągnąć, stworzy nowe fundusze i ofertę dla zamożnych klientów.

Nowy właściciel wytyczył Skarbcowi ambitny cel. By go osiągnąć, stworzy nowe fundusze i ofertę dla zamożnych klientów.

W ubiegłym roku Skarbiec TFI znacząco się powiększył. Aktywa wzrosły o 1,37 mld zł, osiągając poziom 3,57 mld zł. Przybyło również pięć nowych funduszy i Skarbiec zarządza teraz 23 funduszami. Plany na przyszłość są ambitne.

— Chcemy być największym niezależnym od banku towarzystwem funduszy inwestycyjnych — zapowiada Bogusław Grabowski, prezes Skarbiec TFI.

Tę niezależność Skarbiec uzyskał w zeszłym tygodniu, gdy doszło do finału transakcji zakupu spółki przez Enterprise Investors (EI). Wytyczono drogę do realizacji celu.

— Rozwój szerokiej sieci dystrybucji przez banki oraz wprowadzanie nowych produktów — mówi Dariusz Prończuk, partner zarządzający w Enterprise Investors.

Zmiany w ofercie rozpocznie przekształcenie kilku istniejących funduszy w fundusz parasolowy. Wkrótce pojawi się też gwarantowany. Na zgodę nadzoru czeka otwarty fundusz nieruchomości, który będzie inwestował m.in. w akcje spółek z sektora. W planach jest sekurytyzacyjny oraz private equity. Nowość to Skarbiec Excellence, czyli portfele inwestycyjne o zróżnicowanych strategiach dla zamożnych klientów.

Nie ma jeszcze decyzji, w jaki sposób EI wyjdzie z inwestycji.

— Publiczna oferta to ciekawy pomysł, bo na naszej giełdzie, w przeciwieństwie do rynków rozwiniętych, nie ma spółki z tego sektora. Na pewno wzbudziłaby zainteresowanie inwestorów —twierdzi Dariusz Prończuk.

Partner EI nie wyklucza jednak sprzedaży inwestorowi strategicznemu, bo ci już zgłaszali wstępne zainteresowanie.

Nowy właściciel zaczął od zmian. Na początek odczują je pracownicy. Skarbiec wprowadził program opcji menedżerskich i program motywacyjny wiążący wysokość wynagrodzenia z długoterminowymi wynikami funduszy. Zarządzający mają zakaz inwestowania na własny rachunek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu