Niska mobilność Polaków nie musi być problemem

opublikowano: 07-05-2019, 22:00

Skoro Kowalski nie chce przyjść do pracy, praca może przyjść do niego.

Bezrobocie w Polsce jest bolączką mniejszych miejscowości, natomiast w dużych miastach narzeka się na deficyt pracowników. Tymczasem dziewięciu na dziesięciu Kowalskich odrzuca pomysł przeprowadzki za pracą — wynika z badań firmy Work Service. Ankietowani wskazują, że koszty życia w większych ośrodkach są zbyt wysokie i pochłonęłyby znaczną część ich pensji. Według GUS w stu powiatach bezrobocie jest dwucyfrowe. Należy do nich powiat szydłowiecki, w którym zatrudnienianie ma co czwarta osoba, a także przysuski (19 proc.) i radomski (18 proc.). Sęk w tym, że Polacy (zwłaszcza w średnim wieku i starsi) nie lubią opuszczać rodzinnych stron. Barierę stwarza również struktura mieszkalnictwa — odsetek lokali własnościowych w naszym kraju wynosi 73 proc. i jest jednym z najwyższych w Europie — podaje Eurostat.

Jednocześnie jesteśmy niechętni najmowi. Gdy w Niemczech tę formę wybiera połowa obywateli, wskaźnik w Polsce wynosi tylko 16 proc. Rozwiązaniem może być lepsza komunikacja publiczna. Największe bezrobocie charakteryzuje powiaty oddalone od wielkich miast o co najmniej godzinę jazdy. Jeśli tamtejszy transport autobusowy i kolejowy się nie rozwija, ludzie nawet nie próbują szukać posady. Inny pomysł na aktywizację zawodową Polaków zgłasza Paul Clark, dyrektor zarządzający spółki Poly w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) — jest nim praca zdalna.

— Szerokopasmowy internet sprawia, że nie musimy być obecni w zakładzie pracy przez cały czas. Z mapy Polski znikają miejsca, w których nie można połączyć się z siecią o prędkości co najmniej 30 Mb/s. Dlaczego nie wykorzystać tej infrastruktury do pozyskania kadr? — zastanawia się Paul Clark.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy