Nitras: grozi mi prezes SKOK

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-07-2006, 13:19

Poseł PO Sławomir Nitras twierdzi, że grozi mu prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej (SKOK) Grzegorz Bielecki. Nitras domaga się interwencji marszałka Sejmu Marka Jurka w tej sprawie.

Poseł PO Sławomir Nitras twierdzi, że grozi mu prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej (SKOK) Grzegorz Bielecki. Nitras domaga się interwencji marszałka Sejmu Marka Jurka w tej sprawie.

"W budynku sejmowym, wymachując mi palcem przed nosem wczoraj po południu (Bielecki) groził mi, że poniosę wszelkie konsekwencje i osobiście zapłacę mu za to, co mówię. Uważam, że jest to groźba. Jestem posłem i znajduję się w budynku sejmowym" - relacjonował Nitras dziennikarzom.

W ubiegłym tygodniu PO - w tym właśnie Nitras - zarzuciła posłom PiS lobbowanie w Sejmie na rzecz Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, tzw. SKOK-ów.

Platforma chce, aby sprawę zbadały prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Działalności SKOK-ów powinna się też przyjrzeć, zdaniem PO, sejmowa komisja śledcza ds. banków i nadzoru bankowego.

"Mnie nie byłoby stać na to, że wtargnąć do biura kogoś z kim się nie zgadzam i mu grozić. Pan Bielecki, powinien chodzić po Sejmie z identyfikatorem, nie robi tego, nie przedstawia mi się, krzyczy na mnie; to niepojęte" - mówił Nitras.

Poseł PO oczekuje w tej sprawie interwencji Marka Jurka i zwrócił się o rozmowę do marszałka. Zdaniem Nitrasa, marszałek powinien rozważyć wystąpienie do sądu w tej sprawie. "Naruszono przynajmniej dobre zasady, a moim zdaniem, również prawo" - uzasadniał Nitras.

Poseł postuluje też, aby zastanowić się nad zakazaniem Bieleckiemu wstępu do budynku Sejmu.

Nitras twierdzi też, że w trakcie prac nad projektem ustawy zrównującej SKOK-i z bankami w prawach udzielania kredytów doszło do "rażącego" naruszenia trybu jej uchwalania.

Kontrowersje w pracach nad ustawą o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania wzbudziła poprawka do ustawy o SKOK- ach, skreślającą z niej artykuł 21. Artykuł ten ogranicza możliwości kredytodawcze poprzez określenie maksymalnego okresu, na jaki spółdzielnie mogą udzielić kredytu.

Posłowie Platformy zwracali uwagę, że rozwiązanie takie stawiałoby SKOKi w uprzywilejowanej pozycji wobec banków. Mimo iż SKOK-i są częścią sektora bankowego, wyłączone są spod nadzoru bankowego, posiadają również przywileje, m.in. podatkowe, niedostępne dla innych podmiotów w tym sektorze.

Nitras przedstawił dziennikarzom projekt negatywnej opinii rządu w sprawie poprawki oraz zastrzeżenia, jakie zgłaszało do niej sejmowe biuro legislacyjne.

Jak twierdzi, posłowie nie zostali poinformowani o tych negatywnych opiniach, chociaż w debacie plenarnej głos zabierał przedstawiciel ministerstwa budownictwa i sejmowej komisji zajmującej się ustawą.

"Tę ustawę procedowano na siłę. Posłowie zostali wprowadzeni w błąd przez ministra budownictwa i sprawozdawcę" - ocenił Nitras.

Premier Jarosław Kaczyński pytany w czwartek przez dziennikarzy o SKOK-i powiedział, że chce dokładnie zapoznać się z "działaniami, które są przedmiotem zarzutów medialnych". "Kiedy się zapoznam będę mógł powiedzieć, czy mamy do czynienia z przekroczeniem reguł moralnych, a - nie daj Boże - także prawnych, czy też nie. Tego po prostu w tej chwili nie wiem" - dodał.

O Bieleckim premier powiedział, że "czuł się on pewnie w Sejmie we wszystkich kadencjach". "Po prostu taki ma charakter, że się pewnie czuje i nie jestem w stanie na to wpłynąć" - zaznaczył J.Kaczyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Nitras: grozi mi prezes SKOK