Niższe prognozy zbiorów

MWIE
opublikowano: 14-06-2013, 00:00

Notowania kukurydzy na giełdzie towarowej w Chicago nie zareagowały na cięcie prognoz tegorocznych zbiorów przez amerykański departament rolnictwa.

W czwartek notowania kukurydzy z dostawą w lipcu spadały o 0,8 proc. Na inwestorach nie zrobiło wrażenia obniżenie o 135 mln buszli (czyli o 1 proc.) prognoz produkcji ziarna w nadchodzącym sezonie w USA, spowodowanego opóźnieniem zasiewów przez niekorzystną pogodę. Wszystko dlatego, że wielkość zbiorów i tak przekroczy dotychczasowy rekord z 2009 r. i będzie o ponad jedną czwartą wyższa niż rok temu. Tymczasem cięto również prognozy popytu.

— Obecnie prognozowany poziom zapasów końcowych w USA po nadchodzącym sezonie jest niższy o 55 mln buszli od pierwotnych szacunków, jednak i tak dwuipółkrotnie wyższy niż po poprzednim sezonie — komentowali analitycy banku Raiffeisen Centrobanku.

Od początku roku notowania kukurydzy obniżyły się o 7,5 proc. To ich pierwszy spadkowy rok od 2008 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE

Polecane