Niższe stopy w Indiach

opublikowano: 04-04-2019, 12:35

Indyjski bank centralny dokonał w czwartek obniżki stóp procentowych. Odżyły tym samym spekulacje odnośnie poluzowania polityki po obniżeniu prze instytucje prognoz inflacji i wzrostu gospodarczego.

Stopa odkupu została obniżona o 25 punktów bazowych do 6 proc. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami większości ekonomistów. Za obniżką stóp opowiedziało się czterech z sześciu członków Komitetu Polityki Pieniężnej, zaś pięciu  opowiedziało się za utrzymaniem neutralnego nastawienia w dalszej polityce.

Gospodarka krajowa stoi w obliczu zawirowań, zwłaszcza na froncie globalnym – napisał RBI w oświadczeniu. Podkreślił potrzebę wzmocnienia wewnętrznych impulsów wzrostu poprzez pobudzenie prywatnych inwestycji, które pozostają w słabej kondycji.

Bank centralny zredukował swoją projekcję inflacyjną. Obecnie oczekuje jej w przedziale od 2,9 do 3 proc. w okresie kwiecień-wrzesień, w porównaniu z lutową prognozą 3,2 do 3,4 proc. Niższa ma być też dynamika wzrostu gospodarczego, która w rozpoczętym 1 kwietnia roku finansowym ma wynieść 7,2 proc. Poprzednio zakładano wzrost PKB rzędu 7,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu