Norweskie spółki naftowe podnoszą prognozy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-05-2021, 12:32

Poprawa koniunktury na rynku surowcowym, której towarzyszy m.in. wzrost notowań ropy zachęcił norweskie koncerny paliwowe do zwiększenia prognoz inwestycyjnych. Opracowywane są nowe projekty wydobywcze, donosi Reuters.

fot. Bloomberg

Według najnowszych szacunków Narodowego Urzędu Statystycznego (SSB), największy w Norwegii sektor oczekuje, że w tym roku zainwestuje 181,9 mld NOK (niemal 22 mld USD). Tymczasem jeszcze w lutym wartość ta oscylowała na poziomie 173,6 mld NOK.

Zwiększenie prognozy jest rezultatem wyższych szacunków w kategoriach pól eksploatowanych i zagospodarowania pól naftowych i gazowych.

Z kolei szacunki na 2022 r. zostały podwyższone z 138,5 mld do 142,8 mld NOK, choć wartość jest niższa niż zakładana na br.

Na razie oczekuje się, że przewidywany obniżka inwestycji w 2022 r. będzie spowodowana 10 proc. spadkiem zagospodarowania złóż, częściowo zrównoważonym przez rosnącą działalność poszukiwawczą - wyjaśnił SSB.

Nie jest wykluczone, że wartość na przyszły rok zostanie jeszcze podniesiona, kiedy firmy sformalizują przyszłoroczne budżety.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane