Notebooki zagrożone

DI
opublikowano: 19-01-2010, 13:26

Deloitte wieszczy wzrost popularności serwisów muzycznych, telewizji 3D oraz...

Dział Technologii, Mediów i Telekomunikacji (TMT) firmy doradczej Deloitte opublikował prognozy na najbliższy rok. „TMT Predictions 2010” powstały na podstawie prognoz ekspertów firmy oraz danych pochodzących od globalnych klientów Deloitte.

Media

Raport przewiduje, że 2010 r. na świecie będzie przełomowy dla serwisów muzycznych. Liczba zarejestrowanych i płacących za usługi użytkowników abonamentowych serwisów internetowych powinna przekroczyć 10 mln, a przychody sięgną 100 mln dolarów. Dla porównania: roczne przychody ze sprzedaży płyt CD na świecie wynieść mają 14,4 mld dolarów plus 6 mld dolarów z opłat za pobieranie muzyki online.

Eksperci Deloitte uważają, że wydawcy dzienników i magazynów będą kontynuowali debatę o wprowadzenia płatności za udostępnienie treści online. Ale niewielu z nich zdecyduje się na taki krok, a jeszcze mniej osiągnie z tego tytułu znaczący zysk. Głównym źródłem przychodów mediów w internecie pozostanie reklama.

W 2010 r. większość programów telewizyjnych i audycji radiowych będzie nadal odbierana w sposób liniowy, czyli zgodnie z ramówkami nadawców. Pomimo rozwoju technologii pay-per-view, telewizji na żądanie czy podcastów, pozycja tradycyjnej emisji wydaje się niezagrożona – w ten sposób będzie nadawane ponad 90 proc. treści telewizyjnych i 80 proc. radiowych – twierdzą eksperci Deloitte.

Szykuje się kilka ważnych wydarzeń dla rynku telewizji 3D, w tym uruchomienie pierwszych w pełni trójwymiarowych kanałów w Europie i USA. Jednak rynek ten czeka też wiele wyzwań związanych z zasięgiem i zyskownością. Pod koniec 2010 r. zarówno liczba abonentów, jak i przychody z subskrypcji kanałów 3D oraz ze sprzedaży odbiorników pozostaną znikome.

Telekomunikacja

Eksperci Deloitte przewidują przełom dla mobilnej technologii VoIP. Ich zdaniem system ten wyjdzie z niszy i trafi do użytku masowego. Stanie się to możliwe dzięki większej dostępności nowych usług, które wzbogacają konwencjonalne połączenie głosowe o dodatkowe funkcjonalności IP. Usługi te, oprócz niskich kosztów połączeń, oferują też możliwość prowadzenia telekonferencji, transmisji wiadomości głosowych oraz usługę voice-to-text.

Z wyliczeń Deloitte wynika, że pod koniec 2010 r. łączna liczba użytkowników mobilnych usług VoIP powinna na świecie sięgnąć kilkudziesięciu milionów. Upowszechnienie tej usługi spowoduje zmianę oczekiwań wobec możliwości mobilnych połączeń głosowych.

Smartfony nadal będą hitem rynkowym, sprzedaży będzie stale rosła (zarówno liczba, jak i wartość). Jednakże wartość rynku mobilnego wyszukiwania informacji pozostanie dalej skromna – 1-2 mld dolarów. Co ciekawe, operatorzy mobilnych wyszukiwarek są gotowi wydać kilkakrotnie więcej, by zająć strategiczną pozycję na rynku.

Globalne telekomy nie zapomną także o ochronie środowiska – będą skupiać się na redukcji CO2. Sektor ten, obsługujący ponad 4 mld użytkowników (na jednego użytkownika przypada średnio 1,5 linii telefonicznej) powoduje emisję dwutlenku węgla 183 mln ton, co stanowi 0,7 proc. całej globalnej emisji i jest porównywalne z emisją sektora motoryzacyjnego czy lotnictwa. Deloitte spodziewa się, że dzięki działaniom dążącym do redukcji CO2 spadek emisji przypadającej na jedną linię telekomunikacyjną może sięgnąć 10 proc.

Komputery

Eksperci Deloitte przewidują, że w ciągu dwóch lat jednym z hitów branży technologicznej mogą stać się tablety sieciowe, czyli przenośne urządzenia z dostępem do Internetu. Sprzedadzą się w liczbie dziesiątków milionów. Tablety te będą dysponować znaczącymi możliwościami przetwarzania danych. Zagrożą pozycji notebooków i netbooków.

Raport Deloitte wieści też duży wzrost zainteresowania wirtualną infrastrukturą desktopową opartą o rozwiązania typu thin client. Nie znaczy to jednak, że technologia ta zdetronizuje tradycyjne podejście do infrastruktury IT. Rozwiązanie oparte na „cienkim kliencie” polega na centralizacji mocy obliczeniowych i przechowywania danych oraz zastąpieniu komputera użytkownika terminalem, którego rolą jest wysyłanie danych o pracy klawiatury i myszki i odbieranie informacji do wyświetlenia na ekranie. Z przewidywań Deloitte wynika, iż w 2010r. ponad milion miejsc pracy może być obsługiwanych w ten sposób.

Czyste technologie

Dążenie do redukcji emisji CO2 oraz powrót do rozwijania czystych technologii będą również jednymi z kluczowych trendów w branży technologicznej na 2010 r. Zdaniem ekspertów Deloitte rozwój czystych technologii odnotuje zwiększone zainteresowanie inwestorów oraz wsparcie rządowe, dzięki czemu ponownie wejdzie na drogę wzrostu. Ponadto postęp technologiczny może wkrótce doprowadzić do uruchomienia pierwszej cementowni wytwarzającej cement bez emisji dwutlenku węgla. Czysta technologia produkcji cementu może skutkować znaczącą redukcją emisji CO2. Jest to o tyle istotne, że przemysł ten odpowiada za około 5 proc. globalnej emisji CO2 – zauważa Deloitte.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane