Czytasz dzięki

Notowania ropy w USA odrabiają straty

  • PAP
opublikowano: 29-04-2020, 07:57

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje, po zniżce notowań surowca w czasie dwóch poprzednich sesji o 27 proc. Na rynkach paliw może się utrzymać duża zmienność notowań ropy z powodu obaw, że WTI w USA znów zejdzie do poziomów poniżej zera - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 13,62 USD, po zwyżce ceny o 10,37 proc. Wcześniej surowiec zyskiwał 14 proc.

Ropa naftowa
fot. Bloomberg

Ropa Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 21,14 USD za baryłkę, wyżej o 3,32 proc.

Nastroje na rynkach paliw stały się nerwowe po tym, jak największy amerykański fundusz zaangażowany w transakcjach na rynku ropy niespodziewanie zdecydował we wtorek o wychodzeniu z kontraktów krótkoterminowych na WTI - na czerwiec.

Na rynkach nasiliły się obawy o możliwą powtórkę załamania cen ropy w USA z 20 kwietnia, gdy ropa WTI w dostawach na V staniała aż do minus 40,32 USD/b, najniżej w historii.

Rosnące zapasy ropy naftowej na rynkach stawiają inwestorów w trudnej sytuacji, bo może zabraknąć miejsca na składowanie zakupionego surowca.

Tymczasem zapasy amerykańskiej ropy w Cushing - hubie, gdzie składowany jest surowiec, wzrosły w ub. tygodniu o 2,49 mln baryłek - wynika z nieoficjalnego raportu Amerykańskiego Instytutu Paliw (API).

API podał też, że zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu o 9,98 mln baryłek. To już 14. z kolei tydzień, gdy zapasy rosną.

W środę oficjalne wyliczenia o zapasach paliw w USA poda amerykański Departament Energii (DoE), a analitycy spodziewają się wzrostu zapasów ropy o 12 mln b.

Eksperci UBS Group szacują, że już w maju w Cushing zostanie osiągnięty limit pojemności w składowaniu ropy.

Globalna nadwyżka paliw i ropy naftowej powiększa się coraz mocniej z powodu załamania popytu na świecie na te produkty, bo wiele gospodarek zostało "zamrożonych", aby walczyć z epidemią koronawirusa.

Analitycy oceniają, że jest mało prawdopodobne, aby zawarta niedawno umowa krajów OPEC+ w sprawie zmniejszenia dostawy ropy o prawie 10 mln b/d od maja, wpłynęła na poprawę sytuacji podażowej na rynkach paliw.

"Ceny ropy raczej nie zanotują znaczącego odbicia, chyba że zapasy surowca zaczną spadać, albo zostanie wynalezione lekarstwo na koronawirusa" - ocenia Will Sungchill Yun, starszy analityk rynków towarowych w VI Investment Corp.

Redukcję dostaw ropy rozpoczęła tymczasem Arabia Saudyjska - wcześniej, niż jest to wymagane w ramach umowy krajów OPEC+. Cięcia swoich dostaw ropy rozpoczął też Kuwejt, Algieria i Nigeria.

Minister energii Rosji Aleksander Novak ocenił, że osiąganie równowagi podażowej na rynku ropy może się rozpocząć w II połowie 2020 r.

W kwietniu kraje OPEC produkowały dziennie ponad 31 mln baryłek ropy - najwięcej od grudnia 2018 r. - wynika z szacunków firmy Petro-Logistics.

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI w Nowym Jorku staniała o 44 centy do 12,34 USD/b.

W ciągu 2 poprzednich sesji WTI na NYMEX staniała o 27 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane