Nowa Drewnica prawie gotowa

opublikowano: 04-03-2018, 22:00

W najnowocześniejszej placówce psychiatrycznej w kraju pierwsi pacjenci pojawią się pod koniec drugiego kwartału 2018 r.

Budowa Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica (MSW) w podwarszawskich Ząbkach po trzech latach dobiegła końca. Teraz bliskie finiszu są prace wykończeniowe.

OSTATNIE SZLIFY: W Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim Drewnica w Ząbkach, który na 22 tys. mkw. ma pomieścić 300 pacjentów, trwają prace wykończeniowe. Otwarcie podwarszawskiej placówki zdrowia psychicznego ma nastąpić w połowie roku.
Fot. ARC

— Otwarcie szpitala nastąpi pod koniec drugiego kwartału 2018 r. Trwają prace związane z informatyzacją obiektu, dodatkowym wyposażeniem i organizacją pracy — informuje Roman Jędrzejczak, prezes MSW Drewnica.

Powstający na 12-hektarowej działce szpital przejmie prowadzoną obecnie w Mazowieckim Centrum Psychiatrii Drewnica działalność medyczną w zakresie psychiatrii. Wartość inwestycji to aż 137,1 mln zł, z czego 95,8 mln zł to unijne dofinansowanie z mazowieckiego RPO 2014-20. Jedna z największych wspartych z wojewódzkiego funduszu inwestycji zdrowotnych pomieści na 22 tys. mkw. 300 pacjentów (najwięcej, bo 135 osób, w trzech oddziałach ogólnopsychiatrycznych). Najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce dzięki zwartej bryle zapewni też sprawną komunikację pacjentom i licznemu personelowi.

— Szpital ma wykwalifikowaną kadrę z dużym doświadczeniem. Leczenie będzie się opierało na ponad 30 lekarzach, 12 psychologach, około 100 pielęgniarkach i 10 terapeutach. Nie można zapominać także o kluczowych dla funkcjonowania szpitala sanitariuszach i salowych oraz personelu pomocniczym i obsłudze technicznej. W związku z większą powierzchnią użytkową nowej placówki i koniecznością zapewnienia obsługi na poszczególnych stanowiskach pracy planujemy wzrost zatrudnienia w stosunkudo obecnego stanu — wyjaśnia Roman Jędrzejczak.

Na główny pawilon szpitala składa się siedem odrębnych, zróżnicowanych pod względem programu funkcjonalno-przestrzennego segmentów (w tym jeden łączący, stanowiący część centralną). Pacjenci znajdą w nim opiekę na oddziałach ogólnopsychiatrycznych, dziennym, psychogeriatrycznym, rehabilitacji psychiatrycznej i detoksykacji alkoholowej. Oprócz izby przyjęć, specjalistycznych gabinetów, m.in. okulistycznego, neurologicznego, ginekologicznego, stomatologicznego, RTG, EKG i USG, w szpitalu będzie także centrum rehabilitacyjne. W długiej historii szpitala niejednokrotnie wdrażano innowacyjne rozwiązania, często poparte międzynarodową współpracą.

— Drewnica jako jeden z pierwszych szpitali w Polsce wprowadzała warsztaty terapii zajęciowej i wdrażała model leczenia środowiskowego, który polega na leczeniu osób chorych psychicznie w środowisku ich życia, a leczenie szpitalne ogranicza do niezbędnego minimum. Nadal chcemy być jednostką wyróżniającą się otwartością na nowe metody leczenia, wciąż współpracować z uczelniami w kształceniu kadr i badaniach naukowych dotyczących zdrowia psychicznego — mówi prezes MSW Drewnica.

Zapowiada też, że szpital nie zaprzestanie międzynarodowej współpracy, promowania zdrowia psychicznego i inicjatyw przeciwdziałających stygmatyzacji i wykluczeniu osób z problemami psychicznymi. MSW Drewnica, który zapewni świadczenia medyczne dla 750 tys. mieszkańców części Mazowsza, ma również zadbać o jakość powietrza. Stanie się tak za sprawą kolektorów słonecznych o powierzchni 400 mkw. i systemu pomp ciepła wraz z odwiertami ziemnymi o długości ponad 15 km, a także zagospodarowania zieleni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane