Nowa drużyna od finansów

Paweł Szałamacha, szef resortu, postawił na byłych współpracowników i ekspertów gospodarczych PiS

Większość ministrów rozpoczyna urzędowanie od ułożenia po nowemu kierownictwa resortu. Nie inaczej jest z nowym szefem finansów, który od kilku dni intensywnie modeluje ekipę najbliższych współpracowników. Resort opuścili już posłowie PO Izabela Leszczyna i Janusz Cichoń, a w ostatnich dniach Paweł Szałamacha pożegnał się z dwoma kolejnymi wiceministrami.

KARUZELA W FINANSACH:
Zobacz więcej

KARUZELA W FINANSACH:

Paweł Szałamacha, minister finansów, ma już trzech nowych zastępców. Dla Mariana Banasia (w środku) i Konrada Raczkowskiego (z prawej) to powrót do budynku przy ul. Świętokrzyskiej. Leszek Skiba pracował po drugiej stronie ulicy — w banku centralnym. BLOOMBERG, ARC, WM, FORUM

Z Ministerstwa Finansów (MF) odszedł Jacek Kapica, który zajmował się administracją podatkową oraz szefował Służbie Celnej. Jarosław Neneman nie zajmuje się już podatkami VAT, CIT, PIT i akcyzą. — We wtorek przez kilka godzin minister Paweł Szałamacha rozmawiał z kierownictwem resortu, później poinformował dwóch wiceministrów, że nie będzie już z nimi współpracował — mówi nam osoba z MF, chcąca zachować anonimowość.

Znane są już nazwiska ich następców, których ma wniosek Pawła Szałamachy powołała premier Beata Szydło. Po siedmioletniej przerwie do gmachu przy ul. Świętokrzyskiej wrócił Marian Banaś. Wcześniej jako wiceminister był szefem Służby Celnej oraz przygotowywał plan reformy skarbówki. Prawdopodobnie przejmie kompetencje Jacka Kapicy.

Od wczoraj wiceministrem finansów jest też prof. Konrad Raczkowski. To ekspert gospodarczy PiS, który miał wkład w program wyborczy partii. Podczas konwencji w Katowicach prezentował m.in. pomysł opodatkowania banków i supermarketów. W jego obszernym CV można znaleźć informację, że specjalizuje się w zarządzaniu w systemie gospodarczym, finansach publicznych oraz gospodarce nieoficjalnej. W latach 2003-13 pracował już w resorcie finansów.

W tym roku trafił do Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie. Od poniedziałku kadry MF zasili także Leszek Skiba, związany podobnie jak Paweł Szałamacha z think-tankiem Instytut Sobieskiego. Do końca tygodnia jest jeszcze pracownikiem Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego. Jest ekspertem od ekonomii i integracji europejskiej oraz autorem wielu publikacji na temat reform gospodarczych w Unii Europejskiej.

W resorcie mógłby zająć się tematami związanymi z polityką makroekonomiczną i nadzorem nad departamentami zagranicznym i UE. — Na razie nie ma jeszcze podziału kompetencji dla nowych osób — mówi nasz informator w MF.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że wkrótce do resortu może jeszcze trafić Paweł Gruza — prawnik i doradca podatkowy. Program gospodarczy PiS zawdzięcza mu pomysł pakietu praworządności podatkowej. Jest partnerem w firmie doradztwa podatkowego MMR Consulting. Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że odejście dwóch wiceministrów nie oznacza końca dymisji przy ul. Świętokrzyskiej.

Najbardziej pewna pozycji może być Hanna Majszczyk, wiceminister finansów odpowiedzialna za budżet. Na razie pracuje nad autopoprawką do projektu budżetu na 2016 r., który w grudniu ma trafić do Sejmu.

Pod znakiem zapytania stoi także los Artura Radziwiłła, którego do ministerstwa ściągnął Mateusz Szczurek i był jego prawą ręką w kierownictwie. Nie wiadomo też, jaka decyzja zapadnie wobec Agnieszki Królikowskiej i Doroty Podedwornej- -Tarnowskiej. Pierwsza nadzoruje UKS i wywiad skarbowy, głównym zadaniem drugiej były kwestie związane z długiem publicznym.

— Nowy minister będzie chciał zdecydowaną większość kierownictwa resortu zastąpić zaufanymi ludźmi. Na razie jeszcze nie spotkał się z dyrektorami departamentów, ale także tam należy spodziewać się zmian — mówi nasze źródło. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Nowa drużyna od finansów