Nowa elektroniczna wizytówka przedsiębiorcy

  • Materiał partnera
opublikowano: 10-02-2019, 22:00

Elektronizacja sprawozdań finansowych i zastąpienie dowolnej formy elektronicznej przez e-sprawozdanie finansowe, czyli plik z uporządkowanymi danymi, to łatwiejszy dostęp do oficjalnych danych o wynikach finansowych jednostek gospodarczych.

BOGDAN ZATORSKI, Business Consulting Expert w Sage

Zobacz więcej

Bogdan Zatorski, Business Consulting Expert w Sage

Konsekwencją wprowadzenia tego rozwiązania powinno być zwiększenie zaufania w biznesie.

Roczne sprawozdanie finansowe jednostki gospodarczej to najważniejsza informacja, jaka jest przygotowywana przez przedsiębiorcę. Z istotnością danych zawartych w sprawozdaniu trudno polemizować, to oficjalna informacja ustalana zgodnie z zasadami Ustawy o rachunkowości. Na podstawie wyników finansowych zaprezentowanych w sprawozdaniu rozliczana jest praca zarządów, a właściciele podejmują strategiczne decyzje na kolejne lata. Zatem trudno się dziwić treści art. 77 Ustawy o rachunkowości, który wprowadza kary dla kierownika jednostki za przygotowanie sprawozdania niezgodnie z przepisami ustawy. Przepisy te dotyczą również obowiązkowej dla większości przedsiębiorców formy sprawozdania finansowego, czyli e-sprawozdania sporządzonego w formacie pliku XML. Dlaczego za brak zachowania formy zarząd, pełniący funkcję kierownika jednostki, miałby zostać ukarany?

Wynika to moim zdaniem z tego, co po przygotowaniu sprawozdania finansowego dzieje się dalej. Po ewentualnym zbadaniupoprawności przez biegłego rewidenta i zatwierdzeniu e-sprawozdania przez organ zatwierdzający przekazywane jest ono do sądu rejestrowego. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami Krajowy Rejestr Sądowy prowadzi Repozytorium Dokumentów Finansowych dla podmiotów z grupy przedsiębiorców. Tam trafiają dane e-sprawozdania finansowe, a w związku z tym, że mają postać uporządkowaną, to można uzyskać niejako bez wysiłku dwa bardzo istotne dla zwiększenia jakości informacji efekty.

Po pierwsze, algorytm komputerowy już podczas przyjmowania pliku może łatwo sprawdzić jego techniczną poprawność, a tym samym pośrednio poprawność danych. Dzięki temu sędzia rejestrowy będzie mógł szybko podjąć decyzję, czy uznaje wymóg przekazania danych za spełniony. Po drugie, odpowiedni program komputerowy łatwo odczyta uporządkowane dane z pliku, zamieni je na postać tabelaryczną i udostępni zainteresowanym wynikami spółki kontrahentom. Dzięki standaryzacji danych w pliku XML możliwe jest również zwolnienie przedsiębiorców z dwukrotnego przekazywania danych zarówno do KRS, jak i ponownie do KAS. Po wprowadzeniu e-sprawozdań przekazujemy je tylko do jednego organu administracji państwowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu