Nowa Huta inteligentnym miastem

opublikowano: 18-08-2015, 22:00

Na terenach ArcelorMittal Poland powstanie park technologiczny, w którym zatrudnienie znajdą naukowcy i pracownicy techniczni z Małopolski.

Przyśpieszenie prac dotyczących zagospodarowania zbędnych terenów przy zakładzie podkrakowskiej Nowej Hucie — to jeden z postulatów ArcelorMittal Poland. Koncern przedstawił je, grożąc zamknięciem wielkiego pieca w zakładzie. Dziś już wiadomo, że będzie działał po gruntownym remoncie, bo rząd zdecydował się spełnić prośby przedsiębiorcy.

Budowę parku technologicznego na terenach ArcelorMittal Poland wsparł Andrzej Czerwiński, minister skarbu, który podpisał właśnie porozumienie z rektorami trzech krakowskich uczelni.
Zobacz więcej

PROJEKT Z NAMASZCZENIEM:

Budowę parku technologicznego na terenach ArcelorMittal Poland wsparł Andrzej Czerwiński, minister skarbu, który podpisał właśnie porozumienie z rektorami trzech krakowskich uczelni. Marek Wiśniewski

Zyska na nich cały region. Zwłaszcza na projekcie KRK NH2 — czyli budowie inteligentnego miasta, parku technologicznego na nieprodukcyjnych terenach AMP, na które wkroczyć będą mogli nowi inwestorzy. Projekt wsparł Andrzej Czerwiński, minister skarbu, który podpisał właśnie porozumienie z rektorami trzech krakowskich uczelni. Sygnatariuszami są także Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Rolniczy.

Umowa dotyczy utworzenia spółki, która na rewitalizowanych terenach Nowej Huty będzie opracowywać technologie dla „inteligentnego miasta i innowacyjnej gospodarki”. Wykorzystywać je, po skomercjalizowaniu, będą mogli przedsiębiorcy,tworzący na pohutniczych terenach nowe miejsca pracy. Dzięki temu naukowcy i specjaliści z Małopolski znajdą zatrudnienie.

Z fachowych rad oraz innowacyjnych rozwiązań chętnie skorzysta także AMP, który pod realizację innowacyjnego projektu przekazał 300 ha gruntów. W zamian otrzymał od skarbu państwa 490 ha terenu huty, wykorzystywanych na podstawie przepisów o użytkowaniu wieczystym.

Będzie on zlokalizowany na ok. 300 hektarów terenów poprzemysłowych w Nowej Hucie, zbędnych do prowadzenia obecnej działalności hutniczej przez ArcelorMittal Poland, takich jak m.in. obszary po stalowni martenowskiej czy walcowni zgniatacz. Spółka przekaże je na rzecz skarbu państwa w zamian za uzyskanie tytułu własności do około 490 ha terenów, które wykorzystuje na podstawie użytkowania wieczystego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu