Nowa instalacja Azotów

opublikowano: 28-09-2017, 22:00

25 września uroczyście otwarto Wytwórnię Poliamidów II, czyli instalację w Tarnowie produkującą poliamid 6.

Dzięki nowej instalacji w podstrefie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Grupa Azoty przestała być dostawcą kaprolaktamu, a skupiła się na poliamidach oraz ich pochodnych. To pozwoli na osiąganie wyższych marż. Dzięki szczególnej wytrzymałości, odporności cieplnej i chemicznej poliamid 6 znajduje zastosowanie w wielu branżach, m.in. motoryzacji, przemyśle włókienniczym, elektrotechnicznym i elektronicznym oraz w medycynie. Inwestycja w Tarnowie to konsekwencja realizowanej w Grupie Azoty od połowy lat 90. polityki zbilansowania zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i poliamidu 6.

— Otwarcie instalacji w przededniu jubileuszu 90-lecia tarnowskich zakładów nadaje wydarzeniu szczególny charakter. Wytwórnia Poliamidów II jest projektem wyjątkowym z uwagi na wysoką innowacyjność i zastosowanie najnowocześniejszych światowych technologii — twierdzi Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

W nowej wytwórni poliamidu 6 pracę znalazło 55 osób. Część pracowników przeniesiono z innych zakładów produkcyjnych Grupy Azoty, pozostali zostali zatrudnieni w wyniku rekrutacji. Budżet inwestycji to 320 mln zł. W ostatnich latach Grupa Azoty intensywnie inwestowała w tarnowskich zakładach — od początku 2015 roku przeznaczyła na ten cel ponad 726 mln zł. Poza otwieraną Wytwórnią Poliamidu II zbudowano także m.in. Instalację Granulacji Mechanicznej II za 141 mln zł. Rozpoczęto też budowę Centrum Badawczo- Rozwojowego, które ma zostać ukończone w 2018 roku (budżet 74 mln zł). Na liście inwestycji w tym i przyszłym roku znajdują się też m.in. budowa turbozespołu upustowo-kondensacyjnego w EC oraz intensyfikacja instalacji kwasu azotowego, która zaspokoi potrzeby Grupy Azoty na ten surowiec. W trakcie rozruchu technologicznego znajdują się: instalacja odazotowania spalin (budżet 44.5 mln zł) oraz instalacja odsiarczania spalin (45 mln zł). Natomiast w Jednostce Biznesowej Nawozy ( JBN) zakończono w tym roku realizację zadania inwestycyjnego „Budowa nowego stokażu kwasu azotowego technicznego — Etap 1” z budżetem 15 mln zł. W przyszłym roku zakończy sie zadanie „Zagospodarowanie purge gazów z instalacji syntezy amoniaku”. Jego koszt to 23 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu