Nowa kopuła obserwatorium

opublikowano: 14-12-2017, 22:00

Zmodernizowane obserwatorium AGH ma służyć do wyznaczania współrzędnych geograficznych na podstawie obserwacji gwiazd.

Odnowione laboratorium znajduje się na dachu Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie. W nowej kopule obserwacyjnej, ważącej 400 kg i liczącej 4 metry średnicy, umieszczony będzie teleskop zenitalny. Urządzenie wraz ze specjalistyczną kamerą będzie automatycznie wykonywało zdjęcia gwiazd. Odpowiednie opracowanie fotografii pozwoli wyznaczać współrzędne z dużą dokładnością. To jedna z najbardziej tradycyjnych technik identyfikacji położenia geograficznego. W ten sposób m.in. wyznaczano kształt Ziemi. Z metody tej od setek lat korzystali geografowie, podróżnicy i odkrywcy. Dzisiaj obserwacje astronomiczne są uzupełnieniem pomiarów wykonywanych przez systemy satelitarne.

WPATRZONY W NIEBO: W nowej kopule obserwacyjnej laboratorium zostanie umieszczony teleskop zenitalny. Wraz z zainstalowaną specjalistyczną kamerą będzie automatycznie wykonywał zdjęcia gwiazd. Pozwoli to na wyznaczanie współrzędnych geograficznych.
Zobacz więcej

WPATRZONY W NIEBO: W nowej kopule obserwacyjnej laboratorium zostanie umieszczony teleskop zenitalny. Wraz z zainstalowaną specjalistyczną kamerą będzie automatycznie wykonywał zdjęcia gwiazd. Pozwoli to na wyznaczanie współrzędnych geograficznych. Fot. MICHAŁ NĘDZKA/AGH

— Obserwacje astronomiczne w celu wyznaczania pozycji od zawsze towarzyszyły geodezji. Do czasu uruchomienia pierwszych systemów nawigacji satelitarnej były podstawowym sposobem wyznaczania dokładnych współrzędnych punktów w ziemskim układzie odniesienia. Tak ustalone współrzędne, a właściwie ich zmiana w czasie, pozwalają na określenie m.in. prędkości i kierunku przemieszczania się płyt tektonicznych, położenia ziemskiego bieguna czy zmian prędkości wirowania Ziemi wokół własnej osi — wymienia dr Jacek Kudrys, opiekun laboratorium.

Analiza różnic między współrzędnymi wyznaczonymi metodą astronomiczną i określonymi na podstawie obserwacji satelitarnych daje również możliwość badania przebiegu geoidy, stanowiącej w geodezji odniesienie dla pomiarów wysokości. Koszt inwestycji wyniósł około 260 tys. zł, z czego 200 tys. to grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Ekologia / Nowa kopuła obserwatorium