Nowa pomoc dla eksporterów

opublikowano: 31-03-2021, 20:00

KUKE rozszerzyło ofertę gwarancji ze wsparciem skarbu państwa zabezpieczających kontrakty zagraniczne.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) wprowadziła do oferty nowe gwarancje ze wsparciem skarbu państwa, które mają ułatwić eksporterom pozyskanie w bankach i firmach faktoringowych dodatkowych pieniędzy na finansowanie rozwoju i zagranicznej ekspansji.

Gwarancja jak linia kredytowa:
Gwarancja jak linia kredytowa:
– Postawiliśmy na podejście limitowe przy udzielaniu nowych gwarancji. Jest ono odpowiednikiem linii kredytowych i gwarancyjnych w bankach – mówi Piotr Maciaszek, dyrektor departamentu ubezpieczeń i współpracy międzynarodowej w KUKE.
materiały prasowe

Nowe produkty

Gwarancje spłaty krótkoterminowych kredytów finansujących kontrakty eksportowe ubezpieczyciel ma już od dawna. Teraz też można z nich skorzystać, ale w nowej formule.

– Wcześniej, aby udzielić takiej gwarancji, potrzebowaliśmy konkretnego kontraktu eksportowego, który był finansowany kredytem z okresem spłaty do dwóch lat. To była jedyna możliwość skorzystania z prefinansowania realizacji kontraktu eksportowego. Teraz umożliwiamy wystawienie takiej gwarancji w formule limitowej, na różne instrumenty finansujące działalność, które eksporter dostaje w swoim banku. To rozwiązanie bardziej elastyczne i wygodne dla eksportera, który może korzystać z różnych źródeł finansowania obrotowego, zabezpieczonego gwarancją, i przeznaczać je na cele związane z całokształtem swojej działalności, a nie tylko z częścią stricte eksportową – tłumaczy Piotr Maciaszek, dyrektor departamentu ubezpieczeń i współpracy międzynarodowej w KUKE.

Podobne podejście KUKE stosuje w przypadku nowych instrumentów wsparcia – gwarancji spłaty zobowiązań na finansowanie łańcucha dostaw produkcji przeznaczonej na eksport oraz gwarancji płatniczej dla dostawcy.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dzięki tej drugiej gwarancji eksporter może zabezpieczyć terminową spłatę zobowiązań wobec swoich dostawców krajowych albo zagranicznych. W efekcie ma możliwość uzyskania korzystnych warunków płatności, na przykład długiego kredytu kupieckiego.

Z kolei gwarancja spłaty zobowiązań na finansowanie łańcucha dostaw produkcji przeznaczonej na eksport zabezpiecza spłatę zobowiązań eksportera wobec instytucji finansujących faktury (np. firm faktoringowych) wystawiane przez dostawców eksportera.

Roczne limity

Podejście limitowe, które proponuje obecnie KUKE w przypadku udzielania wspomnianych gwarancji, jest odpowiednikiem linii kredytowych i gwarancyjnych w bankach. Eksporterzy, którzy chcą skorzystać z nowych rozwiązań, muszą wykazać, że ich dotychczasowa działalność jest związana z eksportem, co oznacza, że w ich przypadku na przestrzeni trzech z pięciu ostatnich lat wpływy z eksportu stanowiły średnio co najmniej 20 proc. łącznych przychodów.

KUKE ocenia wiarygodność firmy i przyznaje jej limit, do którego wysokości będą mogły być wystawiane wszystkie trzy rodzaje gwarancji. Limit będzie ustalany na okres roku, po którym nastąpi weryfikacja spełnienia kryteriów. Koszt gwarancji zależy od oceny wiarygodności eksportera i jest porównywalny ze stawkami rynkowymi.

– Wszystkie trzy rodzaje gwarancji pokrywają do 80 proc. zobowiązań eksportera, a okres spłaty zobowiązań zabezpieczonych nimi nie może przekraczać 719 dni – podkreśla Piotr Maciaszek.

Prostsze są też procedury związane z uzyskaniem gwarancji, a cała dokumentacja ogranicza się do podpisania umowy generalnej lub indywidualnej.

– Eksporterzy, którzy nie spełniają warunków pozyskania gwarancji w formule limitowej, wciąż mają możliwość pozyskania zabezpieczenia finansowania i dostawy dla konkretnego kontraktu eksportowego – mówi Piotr Maciaszek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane