Nowa propozycja Emfeszu dla Puław

Anna Bytniewska
opublikowano: 26-06-2006, 00:00
Obserwuj w MójPB:

Emfesz chce produkować LNG w ZA Puławy. Skroplony gaz ma być gwarancją bezpieczeństwa dostaw surowca. Puławy zerkają jednak na PGNiG.

Węgierski Emfesz, który walczy o wejście na polski rynek, by dostarczać gaz m.in. do ZA Puławy, ma także inny pomysł na współpracę z nimi, i nie tylko. Emfesz i Puławy wiosną podpisały kontrakt ważny do 2008 r.

— Złożyliśmy ofertę inwestycji w produkcję LNG na terenie Puławskiego Parku Przemysłowego — mówi Zbigniew Dzideczek, reprezentujący Emfesz w Polsce.

Magazyny LNG są dla spółki bardzo interesującym rozwiązaniem — zbiorniki LNG mogą bowiem pełnić rolę stabilizatora równowagi między poborem gazu przez spółkę a jego dostawami. Zapewnią też producentowi nawozów podstawowy surowiec na wypadek ograniczenia dostaw gazu przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

— Rozmawiamy także z innymi dostawcami gazu — mówi Marcin Buczkowski, wiceprezes Puław.

Azoty rozpoczęły negocjacje z PGNiG. Nie wiadomo jednak, czy dotyczą one budowy magazynów LNG w Puławach czy dostaw.

— Nie potwierdzam ani nie zaprzeczam. Poinformujemy o wszystkim po podpisaniu listu intencyjnego z PGNiG. Może to nastąpić w ciągu miesiąca — twierdzi Marcin Buczkowski.

Nieoficjalnie wiemy, że współpraca między Puławami a PGNiG ma dotyczyć m.in. LNG.

— Termin podpisania listu intencyjnego, podobnie jak jego treść, nie są jeszcze ustalone. Wkrótce odbędzie się spotkanie w tej sprawie — powiedziano nam w biurze prasowym PGNiG.

Dla Emfeszu Puławy także nie są jedynym celem na polskim rynku. Węgierska firma podpisała już list intencyjny z ZA Tarnów w sprawie produkcji LNG. Emfesz planuje bowiem dostawy do Polski gazu ziemnego, z którego można produkować LNG. Zakupami LNG od Emfeszu zainteresowana jest też CP Energia. Emfesz przyznaje, że Capital Partners (CP), akcjonariusz CP Energii, nawiązał z nim kontakt, ale nie tylko on. Do ewentualnej współpracy droga jest jednak daleka. Capital Parners jest zainteresowany podobnymi projektami jak Emfesz. Niewykluczone więc, że CP chciałby, aby CP Energia odegrała rolę pośrednika między Emfeszem a jego klientami w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane