Nowa świecka tradycja

opublikowano: 30-03-2012, 00:00

Na rynku wielkich biznesowych konferencji zadebiutował Polski Kongres Gospodarczy.

Organizowane od dwóch dekad Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju i Forum Gospodarcze w Ciechocinku/Toruniu ostatnio zyskały bardzo ambitne rodzeństwo — Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach i Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie. 6 marca zaś w konferencyjnej rodzinie przyszedł na świat najmłodszy brat — Polski Kongres Gospodarczy w Warszawie. Narodził się z pompą w głównej auli Politechniki Warszawskiej, która przez 111 lat gościła już tysiące imprez o najróżniejszym charakterze i znaczeniu — od ogłoszenia przez towarzysza Bolesława Bieruta powstania Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej po kolację inauguracyjną dla uczestniczek polskiego finału Miss World. Uczelnia nową inicjatywę nie tylko przyjęła pod dach, lecz stała się współorganizatorem, dołączając do pomysłodawców — spółki MM Conferences oraz Pracodawców RzeczypospolitejPolskiej, którym przewodzą Wiesław Migut i Andrzej Malinowski. Żeby nie wyważać otwartych drzwi i osiągnąć organizacyjny efekt synergii, gospodarze połączyli właściwy kongres z 6 marca i towarzyszące mu 7-8 marca znane branżowe konferencje: XII Sympozjum Świata Telekomunikacji, III Banking Forum, XV EuroPower oraz Kongres Spółek Giełdowych. Tematem spinającym całość była przyszłość polskiej gospodarki w kontekście doświadczeń z dwóch dekad budowania wolnego rynku. Wieczorem pierwszego dnia wszyscy spotkali się w auli na zwyczajowej przy takich okazjach gali, połączonej z wręczeniem Złotych i Kryształowych Anten oraz statuetek Liderów Świata Bankowości. Generalnie tak duże przedsięwzięcie organizowane w stolicy, rzecz jasna, nie ma integrującej uczestników atmosfery krynickiego deptaka czy sopockiego „Monciaka”, ale zdecydowanie ułatwia zgromadzenie w jednym miejscu o tej samej porze najwyższej półki biznesu, administracji gospodarczej oraz polityki.

Między nami premierami.

W prowadzonym przez Tomasza Lisa inauguracyjnym panelu niską innowacyjnością polskiej gospodarki frasowali się byli szefowie rządów: Tadeusz Mazowiecki, Leszek Miller, Kazimierz Marcinkiewicz, Józef Oleksy i Włodzimierz Cimoszewicz. Pracodawców RP reprezentowali Andrzej Malinowski i Iwona Sroka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane