Czytasz dzięki

Nowa Zelandia wolna od koronawirusa

opublikowano: 08-06-2020, 07:30

Premier Jacinda Ardern ogłosiła zniesienie wszystkich ograniczeń z wyjątkiem kontroli granicznych mających zapobiec powrotowi koronawirusa do kraju.

Po tym jak liczba aktywnych przypadków Covid-19 spadła do zera rząd Nowej Zelandii ogłosił zniesienie w poniedziałek o północy obowiązku społecznego dystansowania oraz wszystkich pozostałych ograniczeń wprowadzonych z powodu pandemii. Utrzymano jedynie kontrole stanu zdrowia na granicach, aby nie pozwolić na ponowne przywleczenie wirusa.

- Zjednoczyliśmy się w bezprecedensowy sposób, aby pokonać wirusa – ogłosiła premier Ardern na konferencji w Wellington. – Naszym celem było przebycie tej drogi tak szybko i bezpiecznie, jak to tylko możliwe. Mamy teraz przewagę w odbudowie gospodarki – dodała.

Nowa Zelandia zdecydowała się wprowadzić jedne z najostrzejszych na świecie ograniczeń aktywności mieszkańców w okresie pandemii. Trwające przez siedem tygodni „zamknięcie” zakończyło się 14 maja. Rząd podkreślał, że choć prawdopodobnym skutkiem będzie głęboka recesja, to szybkie pozbycie się wirusa pozwoli nowozelandzkiej gospodarce ruszyć szybciej od innych, co da jej przewagę.

W Nowej Zelandii wykryto łącznie 1504 przypadki koronawirusa, ale od 17 dni nie pojawił się żaden nowy. Z powodu Covid-19 zmarły w Nowej Zelandii 22 osoby.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane