Nowacja rozliczeniowa

Materiał sponsorowany
opublikowano: 28-12-2012, 00:00

4 sierpnia 2012 r. weszły w życie zapisy ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, które po raz pierwszy wprowadziły do polskiego porządku prawnego pojęcie nowacji rozliczeniowej.

Dzięki tej konstrukcji izba rozliczeniowa KDPW_CCP mogła stać się partnerem centralnym (central counterparty), czyli kupującym dla każdego sprzedającego i sprzedającym dla każdego kupującego, wygaszając w ten sposób prawa i obowiązki pierwotnych stron transakcji względem siebie. Nowacja obejmuje wszystkie transakcje rozliczanie w KDPW_CCP.

Po zawarciu na rynku transakcji między dwiema stronami w wyniku nowacji rozliczeniowej umowa między nimi jest „zastępowana” dwiema umowami, gdzie jako strona transakcji wchodzi izba rozliczeniowa. Staje się kupującym dla sprzedającego i sprzedającym dla kupującego. Nowacja umożliwia izbie rozliczeniowej KDPW_CCP wstąpienie w prawa i obowiązki pierwotnych stron transakcji zawartych na rynku (rynek zorganizowany, np. GPW, Catalyst, NewConnect oraz rynek OTC), z chwilą przyjęcia tej transakcji do rozliczenia. Izba KDPW_CCP jest bezpośrednio odpowiedzialna za rozliczenie transakcji, jako że musi doprowadzić do jej wykonania, także z wykorzystaniem własnego kapitału. KDPW_CCP, dzięki odpowiednim kapitałom własnym (200 mln zł) i systemowi gwarantowania rozliczeń (odpowiednie liczenie ryzyka, depozyty zabezpieczające, fundusz rozliczeniowy), przejmuje istotną część ryzyka inwestycyjnego związanego z ewentualną niewypłacalnością strony transakcji. Tym samym zwiększa bezpieczeństwo zawieranych transakcji i zmniejsza się ryzyko rozliczeniowe dla inwestorów, a w konsekwencji — ryzyko niewypłacalności instytucji finansowych. Polski rynek był jednym z ostatnich w UE, który wprowadził do swojego prawodawstwa mechanizm nowacji rozliczeniowej. Było to o tyle istotne, że zgodnie z zapisamiunijnego rozporządzenia EMIR, powstaje obowiązek rozliczania transakcji przez podmioty pełniące funkcję partnera centralnego (CCP). Jeśli na rodzimym rynku nie posiadalibyśmy izby rozliczeniowej typu CCP, działającej zgodnie z europejskimi regulacjami, istniało ryzyko przeniesienia rozliczeń dokonywanych w Polsce do zagranicznej izby rozliczeniowej. Dostosowanie do wymogów regulacji europejskich i międzynarodowych standardów podnosi konkurencyjność polskiego rynku finansowego i czyni go bardziej atrakcyjnym zarówno dla krajowych, jak i zagranicznych inwestorów. Jest to niezwykle istotne dla dalszego rozwoju i zwiększania bezpieczeństwa krajowego rynku finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał sponsorowany

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu