Nowak: na Euro 2012 dodatkowe usługi dla podróżujących koleją

PAP
opublikowano: 31-05-2012, 12:16

Uruchomienie dodatkowych usług dla podróżujących koleją na Euro 2012 zapowiedział w czwartek minister transportu Sławomir Nowak. Chodzi m.in. o portal kolejna2012.pl i możliwość zakupu biletów na pociągi InterCity przez urządzenia przenośne z dostępem do internetu.

"W centrum zainteresowania stawiamy z powrotem naszego pasażera i klienta, aby bezpiecznie, komfortowo i w jak najlepszych warunkach pasażerowie podróżowali nie tylko na Euro, ale także po Euro" - podkreślił minister podczas konferencji prasowej na dworcu Warszawa Centralna.

Portal kolejna2012.pl już działa. Jest w trzech wersjach językowych - polskiej, angielskiej i rosyjskiej. Można na nim znaleźć informacje o planowaniu i przebiegu podróży - m.in. rozkład jazdy pociągów, informacje o ewentualnych opóźnieniach, kupić bilet z rezerwacją.

Wśród udogodnień minister wymienił bezpłatny dostęp do bezprzewodowego internetu na głównych dworcach kolejowych miast - gospodarzy mistrzostw. Sieć już została uruchomiona i będzie działała również po Euro 2012. Zapowiedział, że docelowo sieć będzie obejmowała wszystkie "strategiczne dworce" PKP. Przepustowość sieci jest na razie dla wszystkich jednakowa, a docelowo ma być uzależniona od wykupionego biletu.

Na dworcach będą też działać urządzenia nadające informacje poprzez technologię bluetooth. Na urządzeniach przenośnych z włączonym bluetoothem (np. telefonach komórkowych) będzie można odbierać informacje na temat usług na dworcach, a w sytuacjach nadzwyczajnych związane z bezpieczeństwem - o ewentualnych zagrożeniach.

Nowak zapowiedział, że od początku przyszłego tygodnia bilety nas pociągi InterCity będzie można kupić przez dowolne urządzenie mobilne z dostępem do sieci internetowej. Zakupionego tak biletu nie będzie trzeba drukować, wystarczy wyświetlić na takim urządzeniu otrzymany kod QR, który zeskanuje konduktor podczas kontroli.

Na dworcach oraz w pociągach podróżni znajdą specjalne materiały informacyjne na Euro 2012, m.in. ulotki w 10 językach. Po zeskanowaniu aparatem w smartfonie czy komórce umieszczonych na nich kodów QR pasażer zostanie przeniesiony na stronę internetową z informacjami na dany temat. Kody będą też na informacyjnych naklejkach umieszczonych na podłogach.

Na dworcach miast gospodarzy Euro 2012 uruchomiono system informacji wizualnej - ekrany LCD z informacjami o pociągach, czasie przyjazdu i ewentualnych opóźnieniach. Na nowych lub odnowionych dworcach poprawiony ma być też system informacji megafonowej, tak by komunikaty były bardziej czytelne.

Nowak zapowiedział, że na czas Euro 2012 wzmocniona zostanie ochrona na dworcach. Podkreślił, że najważniejsze będzie zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom. W kontekście opisywanej w mediach sprawy gróźb osób współpracujących z ochroną dworca Warszawa Centralna pod adresem blogera Nowak powiedział, że chamstwo i brak kultury ochroniarzy nie będą tolerowane. Wzmocniony będzie również serwis sprzątający dworce i pociągi. Ekipy będą sprzątać pociągi również podczas jazdy - zapowiedział.

Konferencja prasowa odbyła się na dworcu Warszawa Centralna; wcześniej Nowak wizytował działający od czwartku, przebudowany na Euro 2012 dworzec Warszawa Wschodnia.

Nowak podkreślił tam, że będzie to miejsce pierwszego kontaktu kibiców m.in. z Rosji z Polską. "To tutaj przyjedzie dużo kibiców ze wschodu na mecze grupy, w której gra Polska, gra Rosja. To tutaj będą wysiadali i pierwszy kontakt kibiców, pasażerów z Polską będzie miał miejsce na nowoczesnym i bardzo fajnym dworcu Warszawa Wschodnia" - ocenił.

Towarzysząca Nowakowi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że bardzo się cieszy z tej inwestycji, a części osób nowy dworzec wschodni na Pradze bardziej się podoba niż dworzec centralny. "Uszy do góry. Praga robi się taką dzielnicą jak lewy brzeg, choć oczywiście trochę to potrwa" - mówiła.

Finały Mistrzostw Europy w piłce nożnej, których współgospodarzami są Polska i Ukraina, rozpoczynają się 8 czerwca meczem inauguracyjnym i potrwają do 1 lipca, gdy zostanie rozegrany mecz finałowy w Kijowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Nowak: na Euro 2012 dodatkowe usługi dla podróżujących koleją