Nowatorski projekt w Bartoszycach

ANP
opublikowano: 12-04-2010, 00:00

Tego jeszcze nie było. W systemie PPP ma powstać przedszkole. Prawnicy komentują: to ciekawa inicjatywa.

Tego jeszcze nie było. W systemie PPP ma powstać przedszkole. Prawnicy komentują: to ciekawa inicjatywa.

Bartoszyce z woj. warmińsko-mazurskiego słynęły dotąd z wysokiego bezrobocia. W lutym w powiecie wynosiło aż 34,2 proc.! Teraz jednak mogą zasłynąć z nowatorskiego projektu władz samorządowych. Władze gminy w modelu koncesji na roboty chcą wybudować m.in. przedszkola. Szacunkowa wartość inwestycji wyniesie około 3 mln zł.

— To ciekawy przykład na PPP. Realizowanie usług o charakterze socjalnym w tej formule jest popularne za granicą. Być może w przypadku Bartoszyc lepszym rozwiązaniem będzie czyste PPP niż koncesja na roboty, która daje mniejsze możliwości przenoszenia gruntów na własność. Taka opcja daje zaś prywatnemu partnerowi możliwość łatwiejszego pozyskania finansowania na zabezpieczenie hipoteczne — komentuje mecenas Michał Prochwicz z kancelarii Krassowski.

Jego zdaniem, popyt na przedszkola jest duży. Przy okazji powstają też miejsca pracy.

Nie obejdzie się jednak bez podziału ryzyka między podmiotem publicznym i prywatnym.

— Rozważamy możliwości częściowego finansowania projektu lub udzielenia różnego rodzaju ulg — mówi Janusz Kowalski, podinspektor do spraw zamówień publicznych w Urzędzie Miasta Bartoszyce.

Samorządowcy z Bartoszyc planują również modernizację w formule PPP przychodni. Projekt również wyceniany jest na około 3 mln zł.

Przetargi na wykonawstwo obu zadań mogą być opublikowane jeszcze w tym roku. Wcześniej jednak o losie przedsięwzięć mogą zdecydować radni miasta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu