Nowe Delhi — najbardziej zanieczyszczona stolica

PAP , DI
opublikowano: 26-03-2021, 16:32

W ubiegłym roku po raz trzeci z rzędu stolica Indii miała najgorszą jakość powietrza na świecie.

W rankingu szwajcarskiej grupy IQAir, zajmującej się pomiarami zanieczyszczeń powietrza, z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast świata w 2020 r. aż 35 znajdowało się na indyjskim subkontynencie. Stolica Indii znalazła się na 10. miejscu, ale była to najwyżej pod tym względem uplasowana stolica na świecie. Na pierwszym miejscu rankingu znalazło się chińskie miasto Hotan w regionie autonomicznym Sinciang.

IQAir mierzy jakość powietrza na podstawie stężenia szkodliwych dla płuc cząstek zawieszonych w powietrzu, czyli PM2,5 (mających poniżej 2,5 mikrona średnicy). Długotrwała ekspozycja na tzw. pył zawieszony może prowadzić do śmiertelnych chorób, w tym raka i problemów kardiologicznych.

W 2020 r. w Nowym Delhi średnie roczne stężenie PM2,5 na metr sześcienny powietrza wynosiło 84,1, co oznacza ponaddwukrotność poziomu Pekinu, gdzie w ciągu roku wynosiło ono średnio 37,5, ale w Hotan sięgnęło aż 110,2. Zanieczyszczenie powietrza w stolicy Indii spowodowało w 2020 r. aż 54 tys. przedwczesnych zgonów.

Według IQAir w ubiegłym roku średni roczny poziom PM2,5 na świecie obniżył się o 11 proc. Przyczyniły się do tego ograniczenia wprowadzane w związku z koronawirusem i lockdownami w wielu uprzemysłowionych krajach. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane