Nowe dotacje na centra B+R

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 30-10-2017, 22:00
aktualizacja: 30-10-2017, 23:13

Nie tylko firmy MSP, ale również duzi gracze będą mogli stanąć w szranki o granty na nowatorską aparaturę i technologie.

Ministerstwo Rozwoju ogłosiło nabór dotacyjny dla przedsiębiorców w ramach działania 2.1 programu Inteligentny Rozwój („Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R). Firmy będą mogły powalczyć o granty na inwestycje w nowoczesną aparaturę, sprzęt i technologie. Wysokość wsparcia — w zależności od wielkości i lokalizacji przedsiębiorstwa — może wynieść do 70 proc. wartości kosztów kwalifikowanych projektu. — Jednym z założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest zwiększenie innowacyjności polskich firm.

Mogą to uczynić poprzez rozwój i unowocześnienie swojej działalności, w czym niezwykle pomocne są własne centra badawczo-rozwojowe — mówi Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju. Mali i duzi gracze będą mogli starać się o dotacje od 20 listopada do 19 stycznia 2018 r. Do podziału między wnioskodawców jest 460 mln zł.

— Jednym z ważniejszych elementów dokumentacji jest agenda badawcza. Powinna zawierać szczegółowy plan prac, jakie zostaną zrealizowane w trakcie trwania projektu i w okresie jego trwałości — tłumaczy Bogusława Mazurek, ekspert ds. dotacji unijnych w Crido Taxand.

Jak podkreśla, we wspomnianym dokumencie powinny znaleźć się też informacje o zespole badawczym i posiadanej lub planowanej do zakupuaparaturze badawczej. Do agendy warto również dołączyć plan współpracy z jednostkami naukowymi, opis dotyczący sposobów zarządzania ryzykiem i prawami własności intelektualnej. W ubiegłym roku resort rozwoju zmienił kryteria oceny projektów. Do wytycznych merytorycznych, ale nieobowiązkowych, dodał wymóg dotyczący m.in. wpisywania się przedsięwzięcia w obszar kluczowych branż i przełomowegocharakteru planowanych prac B+R.

— Natomiast ostatnio Ministerstwo Rozwoju zlikwidowało ocenę formalną, co w efekcie ma znacznie skrócić proces sprawdzania złożonych wniosków. W poprzednim konkursie trwała ona aż dwa miesiące — podkreśla Bogusława Mazurek.

Zwraca ponadto uwagę, że w dotychczasowych naborach większość składanych projektów otrzymywała wsparcie. Jej zdaniem, w konkursie dobrze wypadają małe i średnie firmy. Być może dlatego, że w ramach oceny punktowej za swój status dostają dodatkowe punkty. Najtrudniej mają zaś duże firmy z województwa mazowieckiego. Powód? Muszą spełnić wymóg, zgodnie z którym planowana w ramach projektu działalność musi być inna niż dotychczas prowadzona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu