Nowe jest drogie

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 21-04-2009, 00:00

W jakich rejonach stolicy lokale są najdroższe, a gdzie tanieją? Dowiemy się tego, studiując mapę cenową Warszawy.

Mapa prawdziwych cen na rynku wtórnym stolicy

W jakich rejonach stolicy lokale są najdroższe, a gdzie tanieją? Dowiemy się tego, studiując mapę cenową Warszawy.

To unikalne opracowanie przygotowali analitycy firmy Emmerson na podstawie cen transakcyjnych ze wszystkich dzielnic Warszawy.

Dane są wiarygodne ponieważ nie bazują na ofertach, tylko na zawartych transakcjach. Z materiału, który publikujemy, wyłania się bardzo ciekawy obraz preferencji mieszkaniowych warszawiaków.

Eksperci Emmersona przeanalizowali blisko 5 tys. aktów notarialnych kupna i sprzedaży, zawartych we wszystkich dzielnicach na stołecznym rynku wtórnym w 2008 roku. Na tej podstawie przygotowali mapę cenową Warszawy. Widać na niej wyraźnie, w jakich lokalizacjach ceny trzymają się mocno, a gdzie mieszkania tanieją. Mapa pokazuje jednocześnie, gdzie warszawiacy osiedlają się najchętniej.

Zaskoczenia nie ma. Im bliżej centrum, tym wyższa cena.

Najdroższą dzielnicą pozostaje Śródmieście, ze średnią ceną transakcyjną ponad 10,5 tys. zł za mkw. (w ubiegłym roku). Na kolejnych miejscach znalazły się Żoliborz i Mokotów, gdzie średnie ceny lokali wyniosły 9,9 i 9,6 tys. zł za mkw.

W cenie jest również Ochota, gdzie za mieszkania trzeba było zapłacić około 8,75 tys. zł za mkw. Niewiele tańszy jest Ursynów. Lokale kosztują tu blisko 8,5 tys. zł za mkw. Na kolejnych miejscach uplasowały się Wola i Włochy. Metr kwadratowy mieszkania w tych lokalizacjach wynosi średnio od 8,1 tys. do 8,4 tys. zł.

Płyta w niższej cenie

Ceny w poszczególnych dzielnicach mogą się jednak różnić nawet o kilka tys. zł na mkw. Na przykład na Bemowie kupi się mieszkanie za około 9 tys. zł za mkw. i za 5 tys. zł. za mkw. Podobnie jest m.in. w dzielnicy Włochy. W pobliżu ulicy Łopuszańskiej średnia cena transakcyjna wyniosła w ubiegłym roku około 10 tys. zł za mkw., tymczasem w okolicy Alei Krakowskiej można było kupić lokale już za 5-6 tys. zł za mkw. Wyjaśnienie jest proste. Wysokie ceny dotyczą głównie lokali oddanych do użytku zaledwie dwa, trzy lata temu, zbudowanych w wysokim standardzie i zlokalizowanych w rejonach dobrze skomunikowanych z centrum stolicy. Tańsze mieszkania znajdują się zazwyczaj w blokach z wielkiej płyty usytuowanych na osiedlach wybudowanych w latach 70. i 80.

Inne wnioski? Najtańsze są prawobrzeżne dzielnice Warszawy. W Rembertowie średnia cena mieszkania wynosi blisko 7 tys. zł zł za mkw., a w Wesołej i na Targówku od 7 tys. do około 7,18 tys. zł za mkw.

Duże różnice

Analitycy Emmersona porównali ceny transakcyjne z ofertowymi. Wnioski są zaskakujące. Widełki cenowe sięgają nawet 17 procent. Największe różnice między ceną oferowaną i ostateczną war-tością transakcji występują w Śródmieściu. Średnia cena mkw. lokali oferowanych do sprzedaży w tej dzielnicy to blisko 13 tys. zł.

Tymczasem w aktach notarialnych ta kwota wynosiła około 10 tys. zł.

Wygórowane oferty spotyka się również na Pradze Północ, rozpiętość między kwotą transakcji i ofertą wynosi tu prawie 1,5 tys. zł.

Najmniejsze rozbieżności cenowe występują na Białołęce — różnica między ofertą przeznaczoną do sprzedaży i kwotą zawartą w akcie notarialnym to zaledwie 2,6 procent. Podobnie jest w w Wesołej, gdzie jest to tylko 3,2 procent.

Śródmieście

10 592

zł za mkw. tyle wynosi średnia transakcyjna.

To najdroższa dzielnica Warszawy. Najwyższe ceny osiągają mieszkania w przedwojennych kamienicach w ścisłym centrum i na Starówce. Drogo jest też na Powiślu, w sąsiedztwie Wybrzeża Kościuszkowskiego. Nie ma tu ofert poniżej 8 tys. za mkw.

WOLA

8406

zł za mkw. Taka jest średnia cena transakcyjna. Najdroższe są mieszkania w rejonach sąsiadujących ze Śródmieściem, w okolicach m.in. ulicy Żelaznej. Niedawno zbudowane komfortowe mieszkania można tu kupić za około 10 tys. zł za mkw. Drogo jest też w sąsiedztwie Górczewskiej, gdzie ostatnio powstało wiele nowych budynków wielorodzinnych.

Żoliborz

9899

zł za mkw. tyle wynosi cena transakcyjna.

To druga, po Śródmieściu, najpopularniejsza i najdroższa dzielnica. W rejonie starego Żoliborza ceny dochodzą do około 12 tys. zł za mkw. Tajemnica zainteresowania dzielnicą tkwi w jej dobrym skomunikowaniu z resztą miasta (metro) i w architekturze. To ukryte w zieleni, przedwojenne, kameralne wille.

17

proc. Nawet tyle może wynieść, zależnie od dzielnicy, różnica między ceną ofertową, a transakcyjną w Warszawie.

Bemowo

7764,9

zł za mkw. Tyle wynosi średnia cena transakcyjna w dzielnicy. Najdrożej – od około 8 do 10 tys. zł za mkw.– jest w rejonie ulic Kocjana i Powstańców Śląskich, a także Górczewskiej. Najtaniej – w okolicy ulicy Radiowej, gdzie można kupić lokal w wielkiej płycie już za około 5 tys. zł za mkw.

Praga Południe

8017, 3

zł za mkw. Tyle płaci się na Pradze Południe. W okolicach Stadionu X-lecia, Alei Waszyngtona i Saskiej Kępy cena za 1 mkw. nieruchomości może wynieść nawet blisko 12 tys. zł. W sąsiedztwie Grochowskiej i Wiatracznej, w blokach z lat 70. i 80. można z kolei kupić lokal za blisko 6 tys. zł za mkw.

Mokotów

9664,5

zł za mkw. To cena transakcyjna na Mokotowie

Najdroższe mieszkania w dzielnicy (nawet blisko 12 tys. zł za mkw.) występują na Górnym Mokotowie, w rejonie ul. Puławskiej, parku Morskie Oko, a także w sąsiedztwie Al. Niepodległości i Pola Mokotowskiego.

Ursynów

8511

zł za mkw. Tyle wynosi średnia cena transakcyjna na Ursynowie, którego popularność wzrosła dzięki linii metra. Cenę utrzymują tu nawet mieszkania w wielkiej płycie, ale zlokalizowane w sąsiedztwie podziemnej kolejki. W dzielnicy nie brak też komfortowych lokali wybudowanych w ostatnich kilku latach.

Ochota

8750

zł za mkw. Tyle płaci się za mieszkanie na Ochocie. Najdroższe są okolice ul. Wawelskiej i Placu Narutowicza. 1 mkw. kosztuje nawet 12 tys. zł. Drogo (od około 9 tys.) jest również w rejonie Grójeckiej i Al. Jerozolimskich oraz w pobliżu Parku Szczęśliwickiego, gdzie powstało wiele nowych budynków.

Praga Północ

7210

zł za mkw. Taka jest średnia cena transakcyjna na Pradze Północ. Mieszkania sprzedają się tutaj w cenie od 6 do blisko 9 tys. zł za mkw. Jednocześnie w tej dzielnicy występują największe różnice między cenami oferowanymi, a ostateczną wartością transakcji — blisko 17 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu