Nowe oblicze Polski

opublikowano: 07-03-2017, 22:00

Już nie jako zagłębie rolnicze, ale technologiczny konkurent — podczas targów Hannover Messe w Niemczech nasz kraj będzie zmieniał swój wizerunek. Hasło: „Smart means Poland”

Hannover Messe to największe na świecie targi technologii przemysłowych. W tym roku Polska odegra na nich szczególną rolę — będzie oficjalnym partnerem wydarzenia. Pałeczkę przejmujemy po Stanach Zjednoczonych.

"Premierzy zdecydowali się wydzielić odrębną linię finansową w ramach Funduszu Wyszehradzkiego, która będzie wspierać finansowanie prac badawczo-rozwojowych, wypracowywanych przez grupy badaczy i przedsiębiorców z regionu Grupy Wyszehradzkiej" - zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.
Zobacz więcej

"Premierzy zdecydowali się wydzielić odrębną linię finansową w ramach Funduszu Wyszehradzkiego, która będzie wspierać finansowanie prac badawczo-rozwojowych, wypracowywanych przez grupy badaczy i przedsiębiorców z regionu Grupy Wyszehradzkiej" - zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju. ARC

— Targi odbywają się w Niemczech, w państwie, z którym mamy największe obroty handlowe. Chcemy więc pokazać nową twarz polskiej gospodarki. Przez ostatnie lata promowaliśmy się głównie jako producent żywności, z czego jesteśmy oczywiście dumni, ale teraz przyszedł czas na pochwalenie się sukcesami na innym polu, bowiem Polska uczestniczy również w projektowaniu gospodarki czwartej generacji — zapowiada Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.

Wizja nowoczesnego biznesu

W Hanowerze pojawimy się z hasłem: „Smart means Poland”. Przedstawiciele rządu mają na targach przekonywać, że walorem polskiej gospodarki są zdolni inżynierowie i informatycy, którzy nie tylko zasilają największe korporacje, ale również sami tworzą firmy świadczące usługi dla największych międzynarodowych gigantów.

— Nie jest przypadkiem, że za najlepszy na świecie autobus elektryczny 2016 r. uznano produkt Solarisa. Autobus ten będzie oczywiście prezentowanyw Hanowerze, obok elektrycznych pojazdów Ursusa — zapowiada Jadwiga Emilewicz.

Obok nich na stoisku narodowym pojawią się m.in. Ekoenergetyka — spółka, która oferuje systemy ładowania do pojazdów elektrycznych, czy Saule Technologies rozwijająca innowacyjną technologię fotowoltaiczną bazującą na perowskitach. Uwypuklony zostanie także potencjał kraju w takich dziedzinach, jak robotyka, informatyka przemysłowa, sterowanie czy zaawansowany druk 3D.

— Nasze struktury ładowania autobusów elektrycznych już zostały wdrożone w kilku miastach w Niemczech. Obecnie jest to dla nas główny rynek eksportowy. Spodziewamy się, że stoisko narodowe będzie najmocniej promowanym i najczęściej odwiedzanym. Dla nas to ogromna szansa na zwiększenie aktywności biznesowej za granicą — mówi Natalia Kozdra, dyrektor marketingu w firmie Ekoenergetyka-Polska.

— Targi Hannover Messe co roku gromadzą kilka tysięcy wystawców i kilkaset tysięcy uczestników. Pojawimy się na nich z naszymi ogniwami perowskitowymi. To idealny moment, ponieważ obecnie pracujemy nad testową linią produkcyjną, która przybliża nas do masowej produkcji. Mamy nadzieję, że na targach znajdziemy kolejnych partnerów do realizacji nowych projektów i prototypów — zaznacza Artur Kupczunas, wiceprezes Saule Technologies. W Hanowerze specjalne miejsce zajmą również młodzi przedsiębiorcy, m.in. laureaci programu „Startupy w Pałacu”, a także uczelnie i instytuty badawcze rekomendowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Potencjał rodzimych technologii

Polskie firmy będą wystawiać się również poza stoiskiem narodowym. Część z nich na ten cel otrzymała finansowanie z poddziałania 3.3.3 „Wsparcie MSP w promocji marek produktowych — Go to Brand” programu operacyjnego Inteligentny Rozwój, realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Fundusze trafiły do mikro-, małych i średnich firm. — Warto być w tym roku w Hanowerze, zwłaszcza że zainteresowanie polskim biznesem będzie szczególne. Przygotowujemy serię spotkań biznesowych otwartych dla naszych przedsiębiorców. Odbędzie się również wiele wydarzeń towarzyszących, m.in. fora biznesowe: polsko-amerykańskie i polsko-niemieckie. Jeśli ktoś się jeszcze nie zdecydował, zapraszamy — mówi Jadwiga Emilewicz.

24-28 kwietnia W tych dniach w Niemczech odbędą się Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe 2017. Przyciągną najbardziej innowacyjne firmy z takich sektorów, jak IT, automatyka przemysłowa, elektromobilność czy energia. Będę stanowić też prezentację najnowszych trendów w obszarze cyfryzacji i przemysłu 4.0.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu