Nowe oblicze polskiego PKB

opublikowano: 23-04-2018, 14:25
aktualizacja: 23-04-2018, 14:28

W 2017 r. gospodarka rozwijała się inaczej, niż dotychczas myśleliśmy. To „inaczej” dotyczy w szczególności inwestycji.

W ubiegłym roku PKB Polski wzrósł realnie o 4,6 proc. r/r – wynika z ostatecznego szacunku GUS. Choć ta wartość jest znana już od lutego, gdy urząd podzielił się efektami wyliczeń wstępnych, to szczegółowe dane okazały się sporym zaskoczeniem.

Ostateczny wynik zeszłorocznego PKB pozostał taki sam, ale nie tempo w poszczególnych kwartałach. Okazuje się, że w I kw. PKB wzrósł o 4,4 proc. r/r (wobec podawanych wcześniej 4,1 proc.), w  drugim o  4 proc. (brak zmiany), w trzecim  o 5,2 proc. (wcześniej 4,9 proc.), a w czwartym o 4,9 proc. (wcześniej 5,1 proc.).

Za przetasowania odpowiadają przede wszystkim zmiany w inwestycjach, a konkretnie ich „przesunięcie” wstecz i „wygładzenie” ścieżki, nakreślonej przez roczną dynamikę (patrz wykres). Koniec końców roczna dynamika inwestycji wyniosła nie 5,2 proc., jak dotychczas myśleliśmy, ale 3,4 proc. Inwestycje zaczęły notować dodatnią roczną dynamikę nieco wcześniej (w 2016 r. w każdym z kwartałów była na minusie), miały zdecydowanie mniej spektakularną końcówkę, a w konsekwencji słabszy wynik za cały rok. Co na to ekonomiści?

- Niższa dynamika inwestycji w całym 2017 r. mogłaby teoretycznie skłaniać nas do rewizji prognoz na ten rok, a konkretniej — do ich obniżenia. W praktyce oznaczałoby to jednak reakcję na czynniki jednorazowe. Na podstawie informacji GUS można bowiem wnioskować, że za słabszą dynamikę w IV kw. odpowiada prawdopodobnie rezygnacja bądź przesunięcie zakupu samolotów przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Nowe dane GUS nie skłaniają więc do rewizji prognoz. W dalszym ciągu oczekujemy wzrostu o 6-7 proc. r/r w całym 2018 r. i kontynuacji dobrej passy w budownictwie, w szczególności w pierwszej połowie roku.  W późniejszych kwartałach budownictwo może mieć coraz większe trudności ze wzrostem, głównie ze względu na ograniczenia w dostępie do siły roboczej – mówi Marcin Luziński, ekonomista BZ WBK.

„Na spadek [dynamiki inwestycji – red.] złożyły się niższe nakłady poniesione przez jednostki sektora instytucji rządowych i samorządowych (w tym głównie nakłady poniesione przez jednostki samorządowe oraz nakłady poniesione na systemy uzbrojenia)” – czytamy w publikacji GUS.
Justyna Dąbrowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu