Nowe państwa UE apelują o bezpieczeństwo energetyczne

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-01-2006, 13:11

W liście otwartym do dziennika "Financial Times" deputowani Parlamentu Europejskiego z Estonii, Litwy, Łotwy i Polski zaapelowali we wtorek o politykę Unii, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne.

W liście otwartym do dziennika "Financial Times" deputowani Parlamentu Europejskiego z Estonii, Litwy, Łotwy i Polski zaapelowali we wtorek o politykę Unii, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne.

Byli premierzy Estonii, Polski i Łotwy: Mart Laar, Jerzy Buzek i Guntars Krasts oraz były przewodniczący litewskiego parlamentu Vytautas Landsbergis napisali w liście otwartym, że Unia musi mówić jednym głosem w kwestii polityki energetycznej, w tym w kwestii polityki wobec Rosji.

Wg cytowanego przez agencję BNS Marta Laara, do napisania listu jego autorów skłonił niedawny spór gazowy między Rosją a Ukrainą.

W liście przypomniano, że "pomarańczowa rewolucja" na Ukrainie stwarzała nadzieje, że "fundamentalne wartości demokracji będą się rozprzestrzeniać na Wschód". Nadzieje te, zdaniem autorów listu "okazały się przedwczesne", a jednym z wielu tego znaków był właśnie spór Rosji z Ukrainą o ceny gazu.

Autorzy listu nie wierzą, że "gazowa awantura" była "odosobnionym wydarzeniem" i są zdania, że istnieją przesłanki do niepokoju z powodu zachowania się Rosji, która, jak napisano w liście, "nauczyła nas, że brak bezpieczeństwa energetycznego jest rzeczą realną".

Spór gazowy pokazał też, jak napisano w liście, że "Rosja nie powstrzyma się przed użyciem energii jako oręża bez względu na (...) następstwa".

"Gazprom dał nauczkę nie tylko milionom ludzi, ale przede wszystkim politycznym elitom" - napisali autorzy listu wyrażając przekonanie, że, jak podkreślili, "za kilka lat będziemy wdzięczni Władimirowi Putinowi za skłonienie Unii do poważnych rozważań na temat wydajnego zużycia energii i dywersyfikacji jej źródeł".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane