Czytasz dzięki

Nowe plany wesprą rozwój chińskiej energetyki solarnej

opublikowano: 07-03-2019, 18:09

Chińskie plany dotyczące poluzowania polityki w zakresie dopłat do energii słonecznej utrzymają wzrost największego rynku na świecie, prognozuje firma JinkoSolar Holding, która zwiększa moce produkcyjne nawet o 20 procent w tym roku.

Prawdopodobnie instalacje utrzymają się na poziomie około 40 gigawatów, zbliżonym do poziomów z zeszłego roku powiedział Chen Kangping, dyrektor generalny największego na świecie producenta paneli fotowoltaicznych. 

Chińska główna grupa branżowa w ubiegłym miesiącu informowała, że Pekin planuje bardziej wspierające strategie, które obejmują wznowienie kwot dla niektórych projektów na skalę przemysłową.

Poglądy Chen'a sugerują jaśniejszą perspektywę dla globalnych firm słonecznych, których przyszłość stanęła pod znakiem zapytania w wyniku nagłej decyzji Pekinu z połowy 2018 r., aby wstrzymać zatwierdzanie niektórych projektów i zmniejszyć dotacje w ramach starań o ograniczenie nadwyżki mocy produkcyjnych. Ten ruch spowodował, że chińskie dodatki do energii słonecznej spadły w ubiegłym roku z rekordowych 53 gigawatów w 2017 r.

Zmiany odzwierciedlałyby dojrzewanie chińskiej polityki słonecznej, ponieważ organy nadzoru biorą pod uwagę więcej czynników - powiedział Chen na marginesie dorocznego parlamentarnego spotkania. Pomoże to ustabilizować przemysł i rozwój rynku – dodał.

Zgodnie z nowym planem, China Photovoltaic Industry Association (Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego w Chinach) stwierdziło, że w roku 2019 instalacje mogłyby wzrosnąć z 44 gigawatów w zeszłym roku. Citigroup Inc. przewiduje zwiększenie mocy o 42 gigawaty, z możliwością wzrostu do 50 gigawatów.

JinkoSolar zwiększy pojemność paneli o 10 do 20 proc. w tym roku z 10,8 gigawatów w zeszłym roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane