Nowe pomysły UE

Materiał partnera cyklu
opublikowano: 26-04-2013, 00:00

Zapytaj o...

Komisja Europejska 26 października 2012 r. przedstawiła propozycję zmian w dyrektywie w sprawie ocen oddziaływania przedsięwzięć na środowisko (OOŚ). To próba dostosowania przepisów do zmieniających się celów i działań UE.

Przewiduje się, iż propozycje znacząco przyczynią się do usprawnienia przeprowadzanych procedur, co powinno przynieść wymierne korzyści zarówno środowisku naturalnemu,jak i inwestorom realizującym przedsięwzięcia na nie wpływające.

Najważniejsze zmiany:

• usprawnienie procedury screeningu (tzw. preselekcji) poprzez wprowadzenie wymogu obowiązkowej OOŚ dla przedsięwzięć, które rzeczywiście tego wymagają; w konsekwencji wyeliminowane zostanie przeprowadzanie pełnej procedury oceny wobec przedsięwzięć bez znaczącego wpływu na środowisko; • precyzyjne określenie terminów zakończenia postępowania w sprawie OOŚ i wydania zezwolenia na inwestycję;

Propozycje należy wstępnie ocenić pozytywnie, przede wszystkim ze względu na próbę skrócenia czasu oczekiwania na wydanie zezwolenia na realizację inwestycji oraz ograniczenia OOŚ tylko wobec projektów, które tego wymagają. Z harmonogramu prac PE wynika, iż 23.10.2013 r. planowane jest pierwsze posiedzenie plenarne w tej sprawie. Przy zachowaniu standardowego trybu, przepisy zostaną przyjęte prawdopodobnie w październiku 2014 r.

EWA RUTKOWSKA-SUBOCZ

radca prawny Kieruje Praktyką Ochrona Środowiska w kancelarii Dentons

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu