Nowe regulacje dla zabawek

Wojciech Kmita
opublikowano: 29-04-2004, 00:00

Produkty dla dzieci, zawierające ftalany, 1 maja muszą być bezwzględnie wycofane ze sprzedaży.

Jedną z wielu unijnych regulacji przeniesionych ostatnio na grunt polski jest rozporządzenie Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. dotyczące zabawek dla dzieci zawierających ftalany. Są to związki chemiczne dodawane do wielu produktów z PVC (m.in. do zabawek dla niemowląt), by nadać im miękkość i elastyczność.

Unia tego nie chce

W grudniu 1999 r. Komisja Europejska wprowadziła zakaz stosowania ftalanów i wprowadzania na unijny rynek zabawek przeznaczonych do gryzienia lub ssania dla dzieci poniżej trzech lat zawierających ftalany. Badania Komitetu Naukowego ds. Toksyczności, Ekotoksyczności oraz Środowiska (SCTEE) potwierdziły bowiem, że bezpośredni kontakt dzieci z tymi związkami może mieć negatywne skutki dla ich zdrowia.

Przepisy wchodzącego w życie od 1 maja rozporządzenia dotyczą zabawek i artykułów pielęgnacyjnych, wykonanych w całości lub częściowo z miękkiego PVC, które zawierają więcej niż 0,1 proc. masy zabawki sześciu rodzajów ftalanów. Od tego dnia obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania takich towarów na polski rynek, a także ich wywozu z naszego kraju, a produkty już znajdujące się w sklepach muszą być natychmiast wycofane ze sprzedaży.

Import zagrożony

— Na szczęście problem ten praktycznie nie dotyczy polskich producentów, gdyż normy krajowe już od dawna zakazywały wykorzystywania ftalanów. Wiemy natomiast, że w magazynach niektórych importerów znajduje się pewna partia zabawek z Dalekiego Wschodu, co do których nie wiadomo, czy nie zawierają nadmiernych ilości zmiękczaczy. Polskie laboratoria będą mogły przeprowadzać badania dopiero po 1 maja, gdy uzyskają unijną notyfikację — mówi Robert Podleś, prezes zarządu spółki Cobi i jednocześnie prezes Polskiego Stowarzyszenia Branży Zabawek i Artykułów Dziecięcych.

Import z Dalekiego Wschodu stanowi blisko 70 proc. sprowadzanych zabawek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kmita

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy