Nowe ryzyko na horyzoncie

  • Marek Rogalski
opublikowano: 05-04-2016, 22:00

Publikowane dzisiaj wieczorem zapiski z marcowego posiedzenia Fedu mogą być interesujące

Publikowane dzisiaj wieczorem zapiski z marcowego posiedzenia Fedu mogą być interesujące, biorąc pod uwagę fakt, że ostatnie wystąpienia członków tego gremium jakoś nie pokrywały się z tym, co można było znaleźć w komunikacie. Innymi słowy — może być to dobry moment do ponownego przemyślenia, kto ma rację — czy rynek twierdzący, że Rezerwa Federalna nie będzie się spieszyć z podwyżkami, czy też niektórzy członkowie Fedu, którzy otwarcie mówią, że rynki źle oszacowują skalę potencjalnych ruchów w tym roku.

Na razie jednak dane makro z USA nie wypadają źle — zwłaszcza jeżeli spojrzymy przez pryzmat indeksów ISM czy też odczytów Departamentu Pracy. Pytanie jednak, czy szefowa Fedu Janet Yellen nie próbowała aby ostatnio zasygnalizować potencjalnego problemu, nie mówiąc o nim wprost — innymi słowy chodzi tu o Brexit. Wprawdzie do referendum w Wielkiej Brytanii pozostało jeszcze ponad 10 tygodni, to jednak waga tego wydarzenia sprawia, że urasta ono do rangi kluczowego na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Stąd też ostrożność jest tu jak najbardziej wskazana, co zaczyna być widoczne (i ta negatywna tendencja może się nasilać) na rynkach wschodzących — a więc także na polskim złotym. Do tego należy dodać powrót dyskusji na temat naszego ratingu, co nigdy nie zapowiadało niczego dobrego, a także dzisiejszy komunikat po posiedzeniu RPP. Wprawdzie do ewentualnego luzowania droga może być jeszcze daleka, ale wydaje się, że rada nie powinna ignorować faktu, że inflacja zaczyna coraz bardziej rozjeżdżać się z oficjalnymi celami banku centralnego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy